Francie: Pro splnění podmínek věřitelů by Řecko mělo mít více času

Paříž – Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault je toho názoru, že by Řecko mělo dostat více času na splnění rozpočtových cílů stanovených mezinárodními věřiteli. Řecká vláda se nyní snaží přesvědčit Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond k uvolnění další části úvěrové pomoci. Připravila proto nové rozpočtové škrty v objemu téměř dvanáct miliard eur (téměř 300 miliard Kč). Jak si země vede, bude už za pár týdnů řešit první poprázdninový evropský summit.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

Řecko nyní čerpá druhý záchranný úvěr 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.

Více než 90 procent Řeků se ale podle průzkumu agentury MRB domnívá, že chystaná úsporná opatření jsou nespravedlivá a poškozují nejchudší část společnosti. Opatření zahrnují například snižování mezd a důchodů. Nicméně zhruba dvě třetiny Řeků podle průzkumu chtějí, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny.

Monti: Odchod Řecka z eurozóny je scénářem, o kterém nikdo neuvažuje

Italský premiér Mario Monti v rozhovoru pro dnešní vydání řeckého listu Katimerini vyzval Atény k pokračování v úsporách. Současně Řecko ujistil, že eurozóna neusiluje o jeho vyloučení ze svých řad.

Mario Monti, italský premiér

„Odchod Řecka z eurozóny je scénářem, o kterém nikdo neuvažuje. Řecko již dosáhlo velkého pokroku a musí pokračovat v procesu rozpočtové disciplíny a strukturálních reforem, protože to je v jeho nejlepším zájmu.“ 


Mario Monti
Zdroj: Isifa/GettyImages
Autor: Adam Berry

Řecký korespondent ze své země svatouška nedělá

Řecký korespondent v Bruselu Vangelis Demiris si těžko zvyká na to, že Řekové dostali nálepku lenochů a vyžírků. Zvlášť mladým Řekům to sídlo unie umí pěkně osladit. Stěží získají účet v bance a majitelé bytů je do pronájmů nechtějí. Ponižování mu vadí, i proto po nocích sepsal knihu Odvrácená tvář řecké krize. Prodaly se jí už tisíce. 

Vangelis DemirisVangelis Demiris, řecký korespondent v Bruselu

„EU věděla dlouho, co se děje v Řecku. Měli za to, že když tvoří jen 2 % HDP a 4 % dluhu, tak s tím nebude problém. Podcenili riziko nákazy.“


Řecký korespondent z Řecka ale svatouška nedělá. Přiznává obří korupci i daňové úniky. Úpadek jeho země je vidět i na polední mši, jak se přezdívá tiskovým konferencím v mocné Evropské komisi. Ještě před pár lety tu sedělo patnáct řeckých novinářů. Zbyla polovina. Za menší platy dělají pro víc médií. Ale nestěžují si, v Řecku by totiž o práci nezavadili.