Horníci vyjdou do ulic Ostravy – kvůli Paskovu a propouštění

Ostrava – Moravskoslezští horníci chystají demonstraci namířenou proti vedení OKD, 17. září projdou Ostravou. Požadují přijatelnou mzdu a zejména zachování pracovních míst – vedení těžební společnosti totiž zvažuje uzavření dolu Paskov, kde pracuje 3 500 lidí. Moravskoslezský kraj se přitom dlouhodobě potýká s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku. Předpokládaná účast na akci se zatím velmi liší - od několika stovek po několik tisíc protestujících.

„Vedení firmy nás chce odřít o 20 procent platu. To je neúnosné. Zaměstnanci nám dali jasně najevo, že tudy vyjednávání o kolektivní smlouvě vést nemáme,“ prohlásil předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Podle jeho slov jsou horníci značně nespokojení a nervózní: „Měli jsme strach, aby se nepouštěli do něčeho sami. I proto jsme začali připravovat společnou demonstraci.“

Jan Sábel, šéf Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu 

„Vzhledem k tomu, že Zdeněk Bakala (spolumajitel firmy) v průběhu zhruba sedmi let měl zisky kolem 50 miliard korun, tak si odbory nemyslí, že by peníze na horníky, kteří pracují v těžkých podmínkách, nesehnal.“

Zdroj: Týden.cz


Zatímco Pytlík předpokládá, že se na demonstraci sejde nejméně 400 lidí, Sábel mluví na serveru Týden.cz o několika tisících. „Jedeme na tři směny. Navíc demonstrace bude v pracovní den. Na druhou stranu ale slíbili účast i horníci z Mostecka. Věříme, že se přidají i zaměstnanci dalších průmyslových podniků na Ostravsku, kterým také hrozí propouštění,“ dodal Pytlík. 

Sábel je přesvědčený, že demonstace představuje pouze vztyčený prst a začátek. Podle jeho vyjádření pro ČT jde o výstražnou demonstraci: „Tlak od zaměstnanců OKD musí teprve přijít.“

Video Vyjádření odborů i mluvčího OKD
video

Vyjádření odborů i mluvčího OKD

Vyjádření odborů i mluvčího OKD

Komentář Jana Sábela

Protesty horníků tématem Událostí, komentářů

Sraz účastníků demonstrace nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu bude 17. září na parkovišti u stadionu Bazaly. Odtud se průvod vydá na pochod v 15:10 směrem k Prokešovu náměstí v centru Ostravy, kde bude demonstrace pokračovat proslovy. Právě na náměstí sídlí i vedení společnosti. 

Kolektivní smlouva stále bez podpisů

Odbory s vedením OKD do nynějška stále nepodepsaly kolektivní smlouvu. „Náš návrh na snížení mezd o sedm procent zaměstnavatel smetl ze stolu. Ve čtvrtek má kolektivní vyjednávání pokračovat. Ještě jsme nedostali žádné podklady. Netuším, o čem bychom se měli bavit,“ uvedl Sábel.

  • Podle ředitele vnějších vztahů OKD Petra Jonáka by se pokles platů neměl týkat základního platového tarifu, ale spíše bonusů, které „v dobrých dobách neúměrně narostly.“

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, jehož uzavření se v poslední době zdálo stále pravděpodobnější, ale zůstane v provozu minimálně do konce roku 2014. Nadále však platí, že varianta ukončení provozu zůstává ve hře, vedení NWR totiž považuje provoz dolu za příliš nákladný. Čistá ztráta vlastníka černouhelné firmy OKD činila v prvním pololetí téměř 400 milionů eur (zhruba 10 miliard korun).

Kvůli špatné ekonomické situaci se NWR rozhodla zbavit také svých koksoven OKK. Ty ale na rozdíl od dolu Paskov našly zájemce o koupi, kteří by chtěli provoz koksoven zachovat. Se dvěma potenciálními kupci nyní firma jedná.

UZAVŘENÍ PASKOVA BY MĚLO DOPAD NA CELÝ REGION

Důl PaskovSpolečnost OKD má zhruba 13 000 zaměstnanců (k tomu další tisíce agenturních pracovníků), a patří tak k největším zaměstnavatelům v Moravskoslezském kraji. Na její provozy jsou navíc navázány další tisíce pracovních míst v dodavatelských firmách.

V koksovnách OKK, o jejichž prodeji NWR jedná se dvěma potenciálními zájemci, pracuje zhruba 700 lidí. Noví provozovatelé mají údajně zájem provoz koksoven zachovat.

Důl Paskov má asi 2 500 zaměstnanců. Pokud se jeho prodej nezdaří, nejpravděpodobnější možností dalšího postupu je uzavření. Jak již dříve sdělil ČT mluvčí OKD Vladislav Sobol, nemuselo by to nutně znamenat propuštění lidí, kteří na dole pracují. Firma počítá s tím, že velká část pracovníků by byla převedena na jiné doly v ostravsko-karvinském revíru, podobně jako tomu bylo při uzavření dolu Dukla v roce 2007.

Jak ale připustil finanční ředitel NWR Marek Jelínek, nepodaří se převést všechny zaměstnance. To je údajně „největší téma“, na němž teď vedení pracuje. Uzavření dolu Paskov tak vyvolává obavy ze zvýšení nezaměstnanosti v celém regionu a prohloubení sociálního napětí.

Michal PobuckýPrimátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) nicméně opustil myšlenku, že by město důl za symbolickou cenu odkoupilo. „Na pracovní schůzce s kolegy z vedení města jsme se dohodli, že město do dolu majetkově vstupovat nebude. To je úkol pro stát, aby situaci nějak řešil,“ uvedl s tím, že uzavření dolu by bylo pro region katastrofou. „Odrazilo by se to na poklesu životní úrovně obyvatel, navíc by to pravděpodobně přineslo nárůst kriminality,“ obává se primátor.

Proč se musí důl Paskov uzavřít?

Kvůli vysokým nákladům. Majitel tvrdí, že těžba na tomto dolu je drahá a technologicky náročná – mají to na svědomí jednak komplikované geologické podmínky a jednak skutečnost, že důl Paskov je vůbec nejhlubším dolem OKD. Vytěžená tuna uhlí tak stojí více, než za kolik se prodá na trhu, což negativně ovlivňuje hospodaření OKD.

„Problém dolu Paskov je v tom, že jeho nákladovost je zhruba dvojnásobná oproti průměru celého OKD. A při dnešních cenách je jeho provoz neudržitelný, to je prostě fakt. A zároveň náš předpoklad je, že se ceny uhlí dramatickým způsobem v dohledné době nezvýší,“ konstatoval finanční ředitel NWR Jelínek.