Opatření ohledně testů zaměstnanců bylo podle soudu nezákonné. Zrušit ho ale nemohl, platí už totiž jiné

Opatření, které zavedlo povinné testování zaměstnanců firem na covid-19, bylo podle Nejvyššího správního soudu nezákonné. Nemohl ho ale zrušit, protože aktuálně už není platné, vláda ho v průběhu řízení nahradila obdobným. Návrh na zrušení podaly odbory výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyně Dagmar Bílá. Navrhovatelé se k výsledku nechtěli vyjádřit, odpůrce odkázal na tiskovou mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Testování ve firmách
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Rozhodnutí soudu o starším opatření nemá dopad na to nynější o testování zaměstnanců. „Toho se to netýká, ale předpokládám, že ministerstvo zareaguje a pokusí se uvést nové opatření tak, aby odpovídalo požadavkům, to znamená výrazně zlepšit odůvodnění, vysvětlit, jak to dopadá do práv zaměstnanců, jak je zajištěna vypovídací hodnota antigenních testů,“ řekl předseda senátu Petr Mikeš. Dodal, že současné opatření je sice platné, ale už nyní je opět napadeno u Nejvyššího správního soudu.

Podle soudu v obecné rovině opatření odpovídalo ustanovením zákona o veřejném zdraví, na jejichž základě může ministerstvo ukládat opatření. „Kde jsme ale shledali zásadní nedostatky, to je odůvodnění opatření. Navrhovatelé v podstatě od začátku namítají, že není dostatečně odůvodněno, není z něj zřejmé, jak ministerstvo dospělo k závěrům, proč jsou povinnosti ukládány. Odpůrce ani nepopírá, že je odůvodnění stručné,“ uvedl Mikeš. Podle něj je vždy potřeba zvážit, jak opatření zasahuje do práv a povinností a v jaké míře zamezuje šíření viru.

Nynější návrh na zrušení směřoval na povinnost zaměstnanců opustit v případě pozitivního testu pracoviště, kontaktovat lékaře a hygienickou stanici. Směřoval ale také na vedení evidence výsledků testů zaměstnavateli. Napadené opatření ale vláda už zrušila, a to s účinností od 28. března. Nahradilo ho jiné v podobném znění.

Soud proto nemohl opatření zrušit, ale navrhovatelé chtěli, aby zpětně prohlásil nicotnost opatření nebo deklaroval, že bylo nezákonné. Odpůrce navrhoval odmítnutí návrhu. Soud dal nakonec navrhovatelům za pravdu a označil opatření za v rozporu se zákonem.

Navrhovatelé poukazovali na to, že frekvence testování jednou týdně není ničím podložená. Denní testování by podle nich přineslo velké náklady pro zaměstnavatele, které by dopadly i na zaměstnance. 

„Máme za to, že opatření není vydané na základě zákonného zmocnění,“ uvedl v závěrečné řeči advokát navrhovatelů David Zahumenský. Bílá uvedla, že je bezúhonná zaměstnankyně, která miluje svou práci a váží si nadřízených.

Zkoumané opatření ukládalo povinnost testů ve firmách s více než 250 zaměstnanci. Na pracovišti směli být od 12. března jen zaměstnanci, kteří se v posledních sedmi dnech vykázali negativním testem na covid-19. Povinnost firemního testování se v Česku dalšími opatřeními ještě měnila a rozšiřovala.