Odstěhovat se s dítětem na druhý konec republiky? Bez souhlasu druhého rodiče to nelze

Po rozchodu nesmí jeden rodič bez souhlasu druhého změnit bydliště nezletilému dítěti. Pokud ho odstěhuje daleko, jedná nelegálně. Podle právníků ale toto ustanovení v občanském zákoníku poněkud zapadlo, lidé o něm nevědí. Navíc chybějí jasná pravidla, jak v těchto případech postupovat.

Video Události
video

Události: Rodič se nesmí bez svolení expartnera odstěhovat s dítětem daleko

Dohodnout se na tom, kde bude dítě bydlet a jak daleko to bude mít k rodiči, s nímž žít nebude, je jeden z nejdůležitějších kroků při rozvodu. V roce 2017 v Česku skončilo skoro 26 tisíc manželství, nezletilých dětí se to týkalo v 15 tisících případech.

„Jestliže se k tomu přidá to, že se jeden rodič odstěhuje a dítě nemá kontakt s dalším rodičem, je to následná traumatizace,“ říká klinický psycholog a soudní znalec z Bostonu Radek Ptáček.

Pokud se rodiče na místě bydliště potomka nedohodnou, rozhoduje soud. Jednostranná změna je podle občanského zákoníku ilegální. „Pokud by to rodič porušoval, tak se to může projevit v rozhodnutí, kterému z rodičů bude dítě svěřeno do péče,“ varuje soudce okresního soudu v Novém Jičíně Vladimír Polák.

Podobné případy řeší často – někdy jde ze strany rodičů o neznalost, jindy o obstrukce. „Rodiny od nás potřebují, abychom rozhodovali co nejvíc jednotně,“ upozorňuje Polák.

To je problém i podle soudního znalce Ptáčka: „Nikdo neví, jak který soudce rozhodne, jak bude reagovat OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí, pozn. red.). Je to zakletá situace.“

O tom, jak rozhodování sjednotit, jednali zástupci napříč soudy v Kroměříži. „Nazvali jsme si to vnitrostátní únos dítěte, protože je to dramatická situace. Někdy to dokonce radí ne úplně dobří advokáti. Říkají – vezměte dítě, odvezte ho z dosahu druhého rodiče,“ popisuje právnička Justiční akademie Jana Koláčková Zapletalová.

Někteří rodiče se za dětmi raději přestěhují

Zkušenost s „únosem“ potomka má například Petr Nosek: „Bývalá žena mi řekla, že se chce odstěhovat do vesnice u Budějovic.“ Rozváděli se, když jejich synovi byly tři roky. Soudy ale podle něj neřešily, že s přestěhováním dítěte nesouhlasí.

V podobné situaci byl i David Lobreis, který jezdil skoro tři sta kilometrů ze Znojma do Teplic za svou 2,5letou dcerou. Soud střídavou péči zamítl kvůli vzdálenosti i nízkému věku děvčátka. Lobreis se nakonec za dcerou odstěhoval. „Dojel jsem do Litoměřic nebo Teplic, byli jsme dva dny na hotelu a pak jsem jel zpátky. Tohle jsem dělal dva roky,“ vzpomíná Lobreis.