Na jedné straně zastánci manželství i pro gaye a lesby, na druhé pak ochránci tradičního svazku – obě strany představily při jednání petičního výboru Poslanecké sněmovny své argumenty. Poslanci by měli v brzké době projednávat dva návrhy – novelu občanského zákoníku s možností manželství i pro homosexuály a výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavním pořádku.
Manželství gayů a leseb versus tradice. Dvě odlišné petice se sešly ve sněmovně
„Pokud projde zákon (o manželství pro všechny) do druhého čtení, musí projít co nejvíce výbory – ústavněprávním, sociálním, hospodářským, školským. Paleta názorů a argumentů pro a proti je bohatá. Diskuse zdaleka neskončila a bude na půdě parlamentu pokračovat,“ uvedla šéfka petičního výboru Helena Válková (ANO).
Na veřejné slyšení výboru přišli zastánci obou táborů
Výbor uspořádal veřejné slyšení poté, co před prázdninami dostal petici s více než 73 tisíci podpisy na podporu manželství pro všechny včetně homosexuálních párů. Obdržel i petici druhého tábora, která má zatím téměř 65 tisíc podpisů.
Pod novelu občanského zákoníku se podepsalo 46 poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou (ANO). Podle autorů má změna zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. S předlohou souhlasila vláda.
Anna Toušová přišla na jednání výboru i s partnerkou Petrou, se kterou žije už tři roky. Čerstvě také s tříměsíční dcerou. Právě kvůli ní by se chtěly vzít, protože Anna jako partnerka matky dítěte si ho osvojit nemůže. „Já si nemůžu jen odejít z práce a říct, že jdu s dítětem k lékaři, malá není právně moje a nemůžu v práci nic čerpat, jako kdybych byla v manželství,“ říká Anna Toušová.
Debata obou táborů i odborníků
K opačnému návrhu na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě se přihlásilo 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina. „My bychom chtěli, aby manželství – svazek muže a ženy, bylo pod ochranou ústavy, to je také cíl naší petice,“ říká organizátorka podpisové akce a předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová.
Poslanec ANO Patrik Nacher chystá ještě třetí legislativní návrh, a sice novelu o registrovaném partnerství se srovnáním práv a povinností pro partnery jako pro manžele. V debatě vystupovali aktivisté, právníci či psychologové z obou táborů. Slovo si vzali i někteří poslanci. Promluvila také lesbická učitelka či matka homosexuálního chlapce, který spáchal sebevraždu. Podle některých diskutujících by manželství homosexuálů ohrožovalo tradiční rodinu. Podle jiných by příslušníkům menšiny zaručilo stejná práva a povinnosti, jako má většina.
V Česku mohou dvojice mužů či žen uzavírat od července 2006 registrované partnerství. Za prvních 11 let to udělalo 2647 párů. Registrovaní partneři mohou získat například informace o zdravotním stavu svého protějšku či po něm mohou dědit stejně jako v manželství.
Nemají ale společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají ani nárok na vdovecký či vdovský důchod. Sirotčí důchod nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje. V Česku takzvané duhové rodiny s dětmi už žijí. Oficiálně mohou mít děti dvou matek a dvou otců ale jen jednoho rodiče.