Poche by mohl být neplaceným poradcem ministra zahraničí. Petříček se na to zeptá Zemana

Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) počítá s pravidelnými konzultacemi s prezidentem Milošem Zemanem. Na schůzce chce s hlavou státu probrat své priority v oblasti zahraniční politiky a vyslechnout prezidentovy názory, a to včetně jeho pohledu na další uplatnění neúspěšného kandidáta na post ministra Miroslava Pocheho (ČSSD).

Kandidáta na ministra zahraničí přijme Zeman ve čtvrtek. „Chtěl bych s panem prezidentem hovořit o svých prioritách pro zahraniční politiku České republiky, chtěl bych se seznámit s jeho hlavními tématy a domluvit se na konzultacích ohledně naší spolupráce,“ prohlásil ve středu Petříček.

Poche by mohl být poradce

Europoslanec Poche, kterého Zeman odmítl v létě do čela diplomacie jmenovat, by mohl být podle Petříčka jedním z jeho poradců.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), který o změně v čele resortu zahraničí s prezidentem jednal v úterý večer, je přitom otázka dalšího působení Pocheho pro Zemana klíčová. „Myslím, že bude chtít slyšet stejnou věc jako já, že pan Poche se vrátí do Bruselu, že nebude působit na ministerstvu,“ řekl Babiš před středečním zasedáním vlády, na které přišel zatím v roli náměstka ministra i Petříček.

Petříček zopakoval, že podle jeho názoru nebude ve chvíli řádného jmenování ministra už třeba pozice tajemníka, kterou Poche nyní zastává. „Já bych s ním o tom chtěl hovořit po svém jmenování, nicméně už jsem avizoval, že nevidím potřebu, aby pokračoval jako politický tajemník,“ uvedl Petříček na Pocheho adresu.

Míní, že jako europoslanec by Poche na ministerstvu neměl zastávat nějakou honorovanou práci, nicméně s ním počítá jako s konzultantem. „Pokud budu jmenován ministrem zahraničních věcí, tak samozřejmě si budu skládat sbor externích poradců a samozřejmě pan Poche může být součástí tohoto sboru,“ uvedl s tím, že na věc se chce zeptat prezidenta.

Miroslav Poche

Miroslav Poche

politický tajemník ministerstva zahraničních věcí

„O té další spolupráci, kterou já předpokládám, že navážeme úzkou, se budeme bavit.“

Miroslav Poche

politický tajemník ministerstva zahraničních věcí

Petříček se chce zaměřit na posílení vztahů se sousedy, Francií nebo USA 

Babiš v souvislosti s náplní práce ministra zahraničí hovoří zejména o ekonomické diplomacii. Do evropské politiky promlouvá sám. „Požádal jsem na vládě pana Petříčka a (ministryni  průmyslu Martu) Novákovou (za ANO), aby si sedli za stůl a vyřešili sjednocení expoertní politiky,“ prohlásil ve středu premiér.

video Babiš: Petříček by se měl zaměřit na ekonomickou diplomacii
Video petříček a další
video

Babiš: Petříček by se měl zaměřit na ekonomickou diplomacii

Petříček si svou roli představuje v širším pojetí. „Ekonomická diplomacie je součástí ministerstva zahraničních věcí, nicméně já vnímám jako důležité posilování našich bilaterálních vztahů s klíčovými partnery,“ uvedl a jmenoval sousední státy, partnery ve Francii či v transatlantickém prostoru. „Vnímám to jako celistvou záležitost,“ zdůraznil.

Video Zprávy ve 12
video

Petříček se stane ministrem zahraničí koncem příštího týdne

Zeman přijme Petříčka na Pražském hradě ve čtvrtek odpoledne. Předpokládá se, že ho jmenuje ministrem koncem příštího týdne, až se vrátí z jednání hlav států visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách.

Diplomacii nyní vede souběžně s ministerstvem vnitra předseda ČSSD Jan Hamáček. Původně trval na Pochem, ale v září místo něj navrhl Petříčka. Prezident minulý týden řekl, že Petříček má pro funkci slušné kvalifikační předpoklady.