Mikuláš Kroupa z Post Bellum: Učebnicový dějepis je nesmyslný a velmi nudný

V hodinách dějepisu by se měly dětem detailně vyprávět konkrétní příběhy, domnívá se ředitel Post Bellum a vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa, který byl v pondělí hostem pořadu ČT Události, komentáře. Učebnicová výuka dějin je podle něj špatná, školáci by měli raději navštěvovat historická místa.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Mikuláš Kroupa

Klasický dějepis podle Mikuláše Kroupy není vhodnou cestou, jak důležité historické momenty přiblížit nejmladší generaci.

„Učebnicový dějepis je schématický, generalizující, nesmyslný a velice nudný,“ řekl s tím, že dětem by se podle něj měly vyprávět příběhy a vysvětlit události do detailu.

„Nebát se vyprávět o sedmi parašutistech v kryptě kostela a samozřejmě vzít je na místo – například do kostela sv. Cyrila a Metoděje a tam jim vyprávět o rodině Khodlových, Moravcových, o Frolíkovi nebo třeba panu Hajském,“ zmínil Kroupa osobnosti, které se v roce 1942 podílely na atentátu na Reinharda Heydricha. Děti tak podle něj mnohem lépe dokáží historické souvislosti pochopit.

Kroupa: Chceme stálou expozici Paměti národa na Letné

Sdružení Post Bellum se v současnosti snaží prosadit, aby v Praze vznikl institut Paměti národa. Ten by měl umožnit existenci stálé výstavy, která by historická svědectví z dob totality mohla trvale připomínat.

Jedním z míst, kde by podle Kroupy mohl tento institut vzniknout, je podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. „Já jsem přesvědčený, že Paměť národa na Stalina patří. Na místo, které je symbolem utrpení a ponížení tohoto národa,“ uvedl.  

Na pražské Letné je v těchto dnech k vidění pouze dočasná unikátní výstava, která vznikla z iniciativy Post Bellum. V podzemí bývalého Stalinova pomníku si můžou lidé od začátku října do devátého prosince nechat navodit atmosféru obou totalitních období, kterými si Československo v minulém století prošlo.   

Mikuláš Kroupa ČT řekl, že cílem výstavy není u návštěvníků vyvolat skutečný strach. „Nemůžeme předstírat, že výstava skutečně návštěvníka zavede do pocitu nebezpečí a ohrožení, to opravdu ne. Může ale nakouknout, jak to možná opravdu vypadalo,“ dodal. 

Video 100 lidských příběhů k 100. výročí vzniku Československa: Paměť národa vystavuje „u Stalina“ na Letné
video

100 lidských příběhů k 100. výročí vzniku Československa: Post Bellum vystavuje „u Stalina“ na Letné