Ministerstvo podezírá GIBS z porušení rozpočtové kázně. Kritika Murína byla oprávněná, tvrdí Babiš

Ministerstvo financí odhalilo při kontrole v Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) mimo jiné podezření na porušení rozpočtové kázně. Po kontrole bylo zahájeno trestní řízení. Zprávu ve čtvrtek přinesl server iRozhlas.cz. Bývalý šéf inspekce Michal Murín na funkci rezignoval po dlouhodobých sporech s premiérem Andrejem Babišem.

Andrej Babiš a Michal Murín
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Ministerstvo zahájilo kontrolu letos v únoru, devět zaměstnanců resortu se zaměřilo na hospodaření s veřejnými prostředky v letech 2016 a 2017.

„Byla identifikována kontrolní zjištění zejména v oblastech rozpočtu, hospodaření s majetkem, realizace veřejných zakázek a v oblasti přiměřenosti a funkčnosti vnitřního řídicího a kontrolního systému,“ komentoval závěry kontroly mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Podle jeho slov jsou jednotlivá zjištění různě závažná. Jednalo se nejen o formální, ale i procesní nedostatky a podle Žurovce ve čtyřech případech padlo i podezření na porušení rozpočtové kázně.

„V tuto chvíli můžeme pouze sdělit, že ve vztahu k některým závěrům kontroly probíhají trestní řízení,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Strouhal. Bližší informace ale sdělit nechtěl.

S ohledem na běžící trestní řízení nechtěla výsledky kontroly komentovat ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Kontrolu inicioval premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš, který kontrolu GIBSu inicioval, serveru iRozhlas.cz napsal, že se jedná o porušení rozpočtové kázně v hodnotě 15 milionů korun. „Nejen z těchto důvodů se potvrzuje, že dlouhodobá kritika GIBSu a pana Murína byla oprávněná,“ uvedl Babiš.

Bývalý šéf inspekce Michal Murín na funkci rezignoval na konci dubna právě po dlouhodobých sporech s premiérem. Podle inspekce Babiš na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBSu skončil. Na schůzkách premiér Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

Podle čtyřicetistránkového protokolu o kontrole, který iRozhlas.cz získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím, mělo k údajnému porušení rozpočtové kázně dojít například tím, když inspekce převedla závěrem roku 2016 a 2017 prostředky z „výdajového účtu státního rozpočtu na účet cizích prostředků“, což je podle resortu v rozporu se zákonem.

V další části pak ministerstvo generální inspekci například vytýká, že ubytovací zařízení, která má k dispozici, poskytuje na základě nařízení ředitele bezúplatně. Takové rozhodnutí šéfa GIBSu je ale podle kontrolorů „mimo právní rámec“. Podle mluvčího inspekce je poskytnutí ubytování v kritizovaných případech opřeno o paragrafy.