Vedro stále vládne, ale rekordy většinou odolaly. Hrozí požáry, ozonu ubylo

V deseti regionech České republiky hrozí kvůli suchému a teplému počasí vznik požárů. Vysoké riziko je zejména v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě. Meteorologové však odvolali smogovou situaci, která kvůli velké koncentraci přízemního ozonu platila v Ústeckém a Středočeském kraji. Teploty i tak zůstávají vysoko nad 30 stupni Celsia, ačkoli denní rekordy tentokrát většinou odolaly.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Andreas Franke

Teplota v Česku nepřekročila v pátek 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo ve středočeských Neumětelech, kde teplota dosáhla 36,7 stupně. Více než 36 stupňů bylo i v Řeži a na 77 procentech stanic, kde Český hydrometeorologický ústav měří teplotu, nebylo po celý den méně než 30 stupňů Celsia.

Teplotní rekordy pro 3. srpen padly na třech stanicích, které měří teplotu alespoň 30 let. Byly to stanice Čáslav - Nové město (35,3 stupně), Vavřinec-Žíšov na Kutnohorsku (34,3) a Přibyslav (33,4 stupně). Jinde bylo v minulosti již tepleji.

Nad historická maxima by neměly teploty stoupat ani v příštích dnech. Teploty v ČR totiž ovlivňuje výběžek vyššího tlaku vzduchu, který bude v sobotu slábnout. „Současně se nad střední Evropou udržuje velmi teplý vzduch. V neděli přejde přes naše území od severozápadu studená fronta,“ uvedli meteorologové.

V neděli se nejvyšší teploty budou pohybovat mezi 28 až 32 stupni Celsia, nejtepleji bude na jihovýchodě Moravy. Od úterý budou opět překračovat 31 stupňů na většině území.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Jak tráví horké dny a noci turisté v kempu u Masarykova okruhu

Další vlna veder v příštím týdnu 

Pro všechny oblasti do 600 metrů nad mořem v celé ČR platí aktuálně výstraha před vysokými teplotami do sobotního večera, v Jihomoravském kraji až do nedělních 20:00.

V Praze a krajích Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Jihomoravském a některých okresech Olomouckého kraje je tato výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Meteorologové budou výstrahu v nejbližších dnech upravovat, protože předpokládají další vlnu veder v příštím týdnu.

  • Výstraha před nebezpečím požárů platí až do odvolání v Praze, středních Čechách, v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Jihomoravském a v částech krajů Plzeňského, Zlínského a Olomouckého.

Lidé by měli dodržovat pitný režim, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Kvůli vyššímu riziku požárů by neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky a používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je třeba se řídit případnými místními vyhláškami a zákazy.

Vlna veder trvá v Česku od začátku týdne. Středa byla zatím nejteplejším dnem celého roku, v Řeži u Prahy meteorologové naměřili 38 stupňů. S horkem se potýkají nemocnice, soudy, domovy pro seniory či sportovci. V internetových obchodech v posledních dnech o stovky procent vzrostlo vyhledávání zboží v kategorii klimatizace.