Krejčířovi spolupachatelé Pechan a Zagora si v kauze Čepro odpykají pět let

Pražský vrchní soud potvrdil bývalému obchodnímu řediteli Čepra Martinu Pechanovi, spolupachateli podnikatele Radovana Krejčíře, pět let vězení za pokus o vytunelování podniku. Krejčířův správce a pravá ruka Aleš Zagora si odpyká stejně dlouhý trest za činnost v podnikatelově gangu a za padělání peněz. Verdikt je pravomocný. 

Martin Pechan a Aleš Zagora
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Soud zamítl jak odvolání obou obžalovaných, tak i státního zástupce. Uložené tresty vězení soudci označili za „odpovídající a poměrně shovívavé“. „S ohledem na závažnost trestné činnosti jsme dospěli k závěru, že podmíněné tresty odnětí svobody tady prostě v žádném případě uložit nelze, a to i s ohledem na přístup obžalovaných k celé věci,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek.

„Svým odvoláním jsem se domáhal toho, aby obžalovanému Pechanovi byl kromě nepodmíněného trestu odnětí svobody uložen rovněž peněžitý trest, a to ve výši 10 milionů korun. Může se zdát vysoký, ovšem vycházím z toho, jakou částku se snažili svým jednáním získat – jde rámcově o tři miliardy,“ řekl ČT státní zástupce Jaroslav Dolejší.

Podle soudce by ale peněžitý trest nebyl přiléhavý, protože Pechanův trestný čin skončil ve stadiu pokusu, od skutku uplynula dlouhá doba, muž byl doposud bezúhonný a navíc musí podle rozsudku společně s Krejčířem zaplatit Čepru náhradu škody ve výši 18,4 milionu korun.

Vytvořili fiktivní pohledávky za tři miliardy

Pechan a Krejčíř vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze pak v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl. 

Jeden ze členů Krejčířova gangu totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a exekuce ve státním podniku se nekonala jen díky zásahu policie.

Pechan i Zagora vinu popírali. Pechan se hájil tím, že pohledávky byly pravé. V minulosti připustil, že se s Krejčířem zná, pouze prý ale ze zhruba pěti obchodních schůzek. Zagora zase zlehčoval svou roli ve skupině, prý pouze plnil úkoly svého nadřízeného a neznal souvislosti. „Činnost obžalovaného Zagory byla nepostradatelnou součástí činnosti skupiny. Nemohl být pouhým nevědomým nástrojem,“ odmítl to Hodoušek.

Činnost gangu byla vysoce sofistikovaná, řekl soudce

Soudce nyní označil trestnou činnost Krejčířova gangu za vysoce sofistikovanou, a tudíž i obtížně prokazatelnou. Obžalované pomohly usvědčit odposlechy, Krejčířovy poznámky zabavené při domovní prohlídce jeho vily a především korunní svědek Radek Zwierzyna, jeden z podnikatelových bílých koní. 

Právníci obžalovaných zpochybňovali Zwierzynovu věrohodnost a argumentovali mimo jiné tím, že jeho tvrzení nedosvědčil nikdo další. „Není se čemu divit, potvrzení takové výpovědi ze strany dalších svědků by znamenalo přiznání jejich vlastního podílu viny na trestné činnosti,“ poznamenal k tomu Hodoušek.

„Budu s největší pravděpodobností podávat dovolání, ale jinak budu respektovat rozhodnutí Vrchního soudu,“ komentoval verdikt Martin Pechan.

Krejčířovi vrchní soud letos v březnu potvrdil za pokus o vytunelování Čepra a za řadu dalších činů 15 let vězení. Soudy mu souhrnný trest uložily v jeho nepřítomnosti. Uprchlý podnikatel je za mřížemi v Jihoafrické republice, kde si odpykává 35 let za obchodování s drogami a pokus o vraždu. Pechanovy a Zagorovy skutky projednával soud odděleně, protože se ze zdravotních důvodů nemohli zúčastnit březnového zasedání.