Alternativní cigarety představují únik od rizika rakoviny. Nebezpečí však nezmizí

Čím dál víc lidí přechází od klasických cigaret na jejich alternativy. Podle posledního průzkumu Státního zdravotního ústavu je užívá 5,2 procenta obyvatel Česka. Jedním z argumentů vedoucích kuřáky k přechodu z klasické cigarety na elektronickou je údajné menší riziko užívání. Novinka však přináší vlastní hrozby.

Video Události
video

Události: Rizika elektronických cigaret

Nejpopulárnějšími alternativami tabákových cigaret jsou e-cigareta na tekuté náplně a systém, který nahřívá pevné tabákové náplně. Podle průzkumu je v Česku vyzkoušelo přes 60 procent kuřáků. Podle většiny studií jsou méně škodlivé než běžné cigarety.

„Nejrizikovější formou budou vždy zápalné cigarety, poté by byl pravděpodobně zahřívaný tabák a nejméně rizikové jsou elektronické cigarety,“ vysvětluje adiktolog Adam Kulhánek ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jenže to neznamená, že jejich kouření i tak významně nezvyšuje riziko některých vážných onemocnění. „Že škodí, o tom už pochybnosti nemáme žádné. Čili i kdyby to bylo lepší než běžná cigareta, což je možné, ale nevíme to, tak je rozhodně nedoporučujeme,“ varuje před kouřením náhražek primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí ve VFN v Praze Jiří Votruba.

Škodlivý není zdaleka jen tabák. „Byly nalezeny látky jako formaldehyd nebo diacetyl. Případně těžké kovy, které se uvolňovaly pravděpodobně z cívek těch e-cigaret. I u zahřívaného tabáku dochází k nějaké mírné formě spalování,“ vysvětluje Kulhánek.

Statistika kouření elektronických cigaret
Zdroj: ČT24
O menší škodlivosti bývají přesvědčení sami kuřáci. Doléhá na ně informační tlak výrobců, kteří by o své závislé klienty neradi přišli. Proto se dušují, že škodlivost aerosolu vzniklého v elektronickém zařízení se s cigaretovým kouřem nedá srovnat.

„Je to vlastně taková malá čepelka, na tuto čepelku se nasadí tabáková náplň. Nedochází k hoření, ale jen k zahřívání. Má průměrně o 90–95 procent méně škodlivých a toxických látek,“ popisuje svůj výrobek člen představenstva Philip Morris ČR Tomáš Korkoš. „Nejsou v tom spaliny, není v tom dehet, není v tom uhlík,“ doplňuje ho prodejce elektronických cigaret Petr Strach.

K přechodu z běžných cigaret na ty elektronické vedou lidi i další okolnosti než jen představa o menší škodlivosti. „Druhým významným důvodem byla cena. Třetím důvodem je to, že člověk od toho tolik nesmrdí,“ popisuje Petr Šilha, který e-cigarety kouří osm let.

Argument ceny možná vydrží jen u tekutých náplní. Na ty pevné chce ministerstvo financí uvalit tabákovou spotřební daň.