ANO prosadilo změny služebního zákona. Úředníci by mohli být známkovaní jako ve škole

Opozici včetně ČSSD se nepodařilo ve sněmovně zamítnout změny služebního zákona, které předložila menšinová vláda Andreje Babiše (ANO). Vládu opětovně podrželi poslanci KSČM a SPD Tomia Okamury. Zamítnutí požadovali Piráti a lidovci, ODS navrhovala vrátit návrh vládě k přepracování nebo odložit jeho projednávání do doby, než příští vláda získá důvěru sněmovny.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: Jan Langer

Novela podle jejích kritiků včetně odborů umožní vládě zbavit se dalších nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa spřátelenými osobami. Podle představitelů ANO má norma ale více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku a usnadnit odvolání vedoucích pracovníků na základě nového systému hodnocení.

Sněmovna normu přikázala k projednání pouze svému ústavně právnímu výboru, nikoli výboru pro veřejnou správu, kterému by to z hlediska kompetencí náleželo, což předseda Pirátů Ivan Bartoš označil za absurdní.

Bartošek: Jedná se o převzetí moci

„Tady v tom logiku nehledejte, tady se jedná o převzetí moci,“ komentoval to místopředseda sněmovny Jan Bartošek. Zákon má podle něj pouze posloužit k obsazení míst ve státní správě osobami blízkými ANO, KSČM a SPD. „Možná něco zbude i na ČSSD,“ dodal.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka ale také novelu kritizoval. Poukázal na stanovisko odborů, podle něhož novela přinese destabilizaci a posílení politického vlivu na státní správu.„Změny služebního hodnocení, zejména opuštění principu jeho výročního provádění, považujeme za netransparentní, neefektivní a pro státní zaměstnance nevýhodné a nedůstojné,“ uvedl předseda odborového svazu Pavel Bednář. 

Babiš naopak novelu hájil slovy, že je namířena proti přebujelé struktuře státní správy. Námitky odpůrců označil za liché. Novela umožňuje rozhodnutí o snížení platu nebo výpovědi řešit ve správním řízení nebo soudní cestou. „Byl bych rád, abychom to přijali, abychom mohli efektivněji řídit státní správu,“ dodal.

Ministerstva by podle návrhu nemusela hodnocení provádět jednou ročně, ale častěji. Úředníci by nově měli být známkováni jako ve škole. Pokud by dostali čtyřku nebo pětku, mohli by být odvoláni. U zaměstnanců s nevyhovujícími výsledky má předpis umožňovat opakované hodnocení po 40 dnech služby.

Norma má také zavést dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě na rozdíl od dosavadních tří. Do druhého kola by se mohly přihlásit i osoby mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídících funkcí. V případě náměstků by měla být praxe čtyřletá, u vedoucích oddělení by šlo o rok a půl. 

Řada ministrů si totiž stěžovala, že si do resortu nemůžou přivést své nejbližší kolegy. Chtěli proto pravidla pro přijímání vysokých úředníků uvolnit, aby dostali prostor i lidé mimo státní službu. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že současná podoba služebního zákona státní správu „zabetonovala“. Ve výběrovém řízení ale podle něj bude nadále vybrán přednostně kariérní úředník, který splní kvalifikační předpoklady. Místopředseda ODS Martin Kupka to ale zpochybnil.