V elektrárně Chvaletice hořely tlakové nádoby s olejem, škoda dosáhne 50 milionů

Sedm jednotek hasičů likvidovalo v noci na sobotu požár v elektrárně Chvaletice. Hořely dvě olejové tlakové nádoby na bloku B4, kde se nachází vysokotlaká přepouštěcí stanice. Škody byly předběžně vyčísleny na 50 milionů korun, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Blok je podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase mimo provoz a není jasné, jak dlouho bude odstaven. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Elektrárna Chvaletice
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

„Blok je mimo provoz, sám o sobě není po strojní části zvlášť poškozen,“ uvedl Luboš Pavlas. Doplnil, že nejméně ještě týden nebude vědět, kolik přesně budou opravy stát a jak dlouho potrvají. 

Podle vyšetřovatelky hasičů nejprve vybouchl hydraulický olej a následně začalo hořet. Požár byl zcela zlikvidován po více než třech hodinách. Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností technická závada na vysokotlaké přepouštěcí stanici.

Požáry postihují elektrárnu Chvaletice opakovaně. Loni 5. prosince oheň poškodil jeden ze čtyř výrobních bloků, který musel být odstaven. Škoda včetně ušlých výnosů se odhaduje zhruba na 100 milionů korun.

V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla.

Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny, likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva ale trvaly zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4. V současnosti je odstaven jeden z původních nemodernizovaných bloků.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupil od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.