Policie chce obžalovat 25 farmaceutů a lékařů. Za předpis konkrétních léků měli doktoři brát úplatky

Policie navrhla obžalovat 25 farmaceutů a lékařů, kteří se podle ní podíleli na systému nelegální podpory prodeje některých léků. Některým z obviněných hrozí až deset let za mřížemi.

Kriminalisté tvrdí, že šestnáct manažerů a reprezentantů dvou farmaceutických společností nabízelo a poskytovalo devíti lékařům úplatky za to, že budou přednostně předepisovat léky distribuované těmito firmami.

Jednotliví lékaři prý převzali částky od 370 tisíc do 2,5 milionu korun, čímž spáchali trestný čin přijetí úplatku. V závislosti na výši částek jim hrozí buď až čtyři roky vězení, nebo přísnější sazba tři až deset let. Soud jim také může uložit zákaz činnosti. Někteří se hájili tím, že peníze od distributorů nebyly úplatky, ale odměny například za spolupráci na dotazníkových šetřeních.

Farmaceuty policie viní z účasti na organizované zločinecké skupině a některé také z podplácení. Za zapojení do organizované skupiny hrozí dva až deset let odnětí svobody nebo propadnutí majetku, za podplácení rok až šest let vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest.

Peníze na úplatky pro lékaře údajně farmaceuti získávali daňovou trestnou činností. Policie nadále vyšetřuje více než dvě stovky dalších lékařů zapojených do systému, dodal šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda.

Někteří lékaři se ze stíhání vyplatili

Podle dřívějších informací médií se korupce týká let 2008 až 2013 a stály za ní dnes již neexistující firmy Interchemia a Genericon. Obvinění lékaři pocházejí z různých částí republiky.

U některých dalších lékařů státní zastupitelství podmíněně zastavilo trestní stíhání poté, co poslali peníze na pomoc obětem jiné trestné činnosti. Tuto možnost však dostali pouze ti, kteří se přiznali a kteří na úplatcích nevzali více než půl milionu. Na pomoc obětem trestných činů museli navíc poslat jedenapůlnásobek přijatých úplatků.