Vlídná zima končí, teploty zamíří pod nulu

Dosavadní teplejší průběh zimy končí, v příštím týdnu se výrazně ochladí. Teploty se budou pohybovat pod nulou, lehce se oteplí až zhruba v polovině února. Srážkově bude následující měsíc spíš průměrný, vyplývá z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Facebook - Počasí ČT Autor: Jan Vykydal

„Během celého období se týdenní minimální teploty budou pohybovat pod nulou a maximální teploty budou zvolna stoupat, z hodnot kolem nuly v prvním týdnu až na plus pět stupňů na přelomu února a března,“ uvádějí hydrometeorologové v předpovědi. Teploty mohou podle nich výrazně kolísat i v jednotlivých dnech.

Hodnota dlouhodobé průměrné teploty v ČR od 5. února do 4. března je minus 0,1 stupně Celsia. Letos by se vlivem oteplení ve druhé polovině února neměla od této hodnoty výrazně odchýlit. Nejchladnější byl v tomto období rok 1956, kdy průměrná teplota spadla na minus 9,5 stupně Celsia. V roce 1998 naopak dosáhla 5,3 stupně Celsia.

„Z hlediska srážek se neočekávají velké odchylky, ve všech týdnech předpokládáme srážkově normální průběh počasí,“ dodává ČHMÚ. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek je v tomto období 37 milimetrů.