Jan Birke nebude obhajovat funkci místopředsedy ČSSD

Místopředseda ČSSD Jan Birke nebude na únorovém mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové funkci obhajovat. Birke, který je poslancem a starostou Náchoda, to řekl po zasedání krajského výkonného výboru ČSSD v Hradci Králové. Birke je místopředsedou ČSSD od sjezdu v březnu 2017. Do loňského června byl volebním manažerem strany.

Jan Birke
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Chci se především soustředit na obhájení vítězství ČSSD v podzimních komunálních volbách v Náchodě,“ zdůvodnil Birke své rozhodnutí. V Náchodě by podle svých slov chtěl v případě volebního úspěchu pokračovat jako starosta.

V sociální demokracii bude Birke dál působit jako předseda v Královéhradeckém kraji, kterým je od listopadu 2014. Funkční období mu končí letos v listopadu. Na úterním výkonném výboru jeho odchod z čela krajské ČSSD nikdo nežádal. Proto krajská konference strany naplánovaná na neděli 28. ledna krajské vedení volit nebude.

Sociální demokraté budou na sjezdu 18. února v Hradci Králové volit předsedu i místopředsedy po neúspěchu v loňských říjnových volbách, po kterých má dříve nejsilnější strana sněmovny pouze 15 poslanců.

Regionální organizace sociální demokracie začnou v průběhu ledna naplno s přípravami na sjezd. Okresy a kraje budou nominovat straníky, kteří by se podle nich měli ucházet o funkce v nejužším vedení ČSSD.

Strana by se mohla na sjezdu zabývat i tím, jak se postaví ke spolupráci s hnutím ANO, které říjnové volby vyhrálo. Současnou menšinovou vládu ANO sociální demokracie nepodpoří, úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec však nevyloučil jednání při druhém pokusu předsedy ANO Andreje Babiše o sestavení kabinetu.

Na loňském březnovém sjezdu ČSSD v Brně funkci předsedy strany obhájil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ve vedení ho doplnili ostatní kandidáti, které podporoval. Sobotka však už v polovině června kvůli klesajícím volebním preferencím funkci stranického lídra opustil. ČSSD místo něj vede statutární místopředseda Chovanec, volebním lídrem se stal Lubomír Zaorálek.

Jan Birke
Profil

Jan Birke

Poslanec a náchodský starosta (ČSSD) vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují. V letech 1988–1990 hrál profesionálně hokej (2. národní ligu) za klub Spartak Nové Město nad Metují. Poté nastoupil jako referent zahraničních investic do společnosti Stavostroj. Od roku 1991 pracoval pro náchodskou textilní firmu jako obchodní náměstek.

V letech 1993–1996 byl manažerem americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Číně. V letech 2004–2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj. Pracoval zde jako ředitel úřadu ministra, kterým byl tehdy Jiří Paroubek (ČSSD).

Když se stal Paroubek premiérem, přešel Birke z ministerstva do Strakovy akademie a v září 2005 se stal novým šéfem kabinetu předsedy vlády. Úřad vedl rok. Nahradil tehdy Zdeňka Doležela, který byl kvůli podezření z korupce odvolán z funkce.

V roce 2010 byl zvolen starostou Náchoda. Předtím osm let působil v městském zastupitelstvu. V říjnu 2012 uspěl i v krajských volbách, kdy byl zvolen zastupitelem Královéhradeckého kraje. Birkeho politická kariéra ale rostla dál. V říjnu 2013 uspěl i v parlamentních volbách a stal se tak poslancem. Na královéhradecké kandidátce ČSSD se tehdy probojoval na přední pozice díky nejvyššímu počtu preferenčních hlasů.

Ve stejném roce byl také zvolen prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Post zastával do srpna 2014, kdy přešel do čela dozorčí rady. Loni v prosinci ale skončil i v této funkci. 

Birke je i předsedou ČSSD v Královéhradeckém kraji a na březnovém stranickém sjezdu byl zvolen místopředsedou sociálních demokratů. Ve straně dříve působil jako odborný mluvčí pro dopravu.  

Minerálka s arzenem 

Loni v březnu navrhl Birke náchodskému zastupitelstvu, aby ho odvolalo z postu starosty. Důvodem byla kauza kolem minerálky Ida, ve které se našlo zvýšené množství arzenu. Vyšlo totiž najevo, že ministerstvo zdravotnictví požadovalo čtyři roky řešení problému, město ale prameník uzavřelo až na podzim 2015. Birke to označil za své manažerské selhání. Zastupitelstvo ho ale ve funkci podrželo.