Armáda ruší seskoky parašutistů při veřejných akcích. V sobotu zranil výsadkář dva lidi

Armáda v reakci na sobotní nehodu na Letné zrušila seskoky parašutistů při veřejných akcích. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zákaz potrvá minimálně do ukončení vyšetřování incidentu. Výsadkář během přehlídky v rámci Dne s armádou nezvládl přistání a zranil přihlížející ženu i malé dítě.

Záchranáři ošetřují zraněné na Letné
Zdroj: ČTK Autor: Roman Jireš

„Nikdo z těch lidí není ve vážném ohrožení. Myslím, že dva ze tří budou buď dnes, nebo zítra propuštěni do domácího ošetření,“ uvedl ministr s tím, že zranění utrpěl i 36letý výsadkář.

Podle Stropnického byl zřejmě příčinou nehody poryv větru, který výsadkáře odnesl mimo vyhrazené území seskoku. „V každém případě jsme ale s okamžitou platností zrušili jakékoli seskoky parašutistů při veřejných akcích, protože nejdřív musíme vyšetřováním zjistit, kde se stala chyba,“ řekl Stropnický.

Video Letná
video

iReportér Libor Soška: Nehoda při seskoku na Letné

Svědci neštěstí podle ministra uvedli, že parašutista byl silným poryvem větru „těsně nad zemí prostě jako by katapultován do prostoru, kde byli diváci“. „Byla to souhra náhod a povětrnostních podmínek,“ dodal.

Sobotní událost už šetří Vojenská policie i Policie ČR. Výsadkář si pohmoždil nohy a záda a skončil v Ústřední vojenské nemocnici. Zraněná žena měla pohmožděná záda a loket, středně těžká zranění utrpělo také malé dítě – ty byly převezeny do nemocnice v Motole.