Policistou roku se stal šéf pražského protidrogového oddělení. Ve volném čase beseduje se studenty

Ve Španělském sále Pražského hradu byly vyhlášeny výsledky ankety o policistu roku. Za loňský rok se tímto oceněním může pyšnit vedoucí pražského protidrogového oddělení Jaromír Badin, jehož tým odhalil desítky pachatelů trestné činnosti. Za čin roku byli oceněni dva policisté, kteří na jihu Čech zasahovali proti agresivnímu mladíkovi. Jeden z nich bohužel obdržel cenu in memoriam, později totiž zemřel na následky zranění.

Video Události
video

Vyhlašování poprvé proběhlo na Pražském hradě

Jaromír Badin pracuje u policie 23 let a převzetí ceny od policejního prezidenta Tomáše Tuhého považuje za největší ocenění své kariéry. Za největší pracovní úspěch pak označil to, že se podařilo rozjet boj proti drogové kriminalitě v metropoli, který přirovnal k boji s větrnými mlýny. „Lidé by si měli uvědomit, že drogy znamenají smrt a neštěstí. Mělo by to začít s tím nebrat drogy a my pak budeme mít mnohem jednodušší práci s výrobci a prodejci,“ upozornil Badin.

Drogová scéna se podle něj za 20 let hodně změnila. Po pádu komunismu se „urval pes z řetězu“. „Dostali se k nám veškeré drogy, spousta lidí s nimi bezhlavě experimentovala, zažili jsme desítky mrtvých ročně. Teď je situace celkem stabilizovaná, i když se zase objevilo nové nebezpečí. Jsou to nové syntetické drogy, které jsou nevyzkoušené, a spousta mladých lidí s tím riskuje a hazarduje se svým zdravím a životy,“ varuje Badin.

Letošní laureát je známý také svými odbornými přednáškami pro policisty, strážníky nebo zaměstnance ministerstva vnitra. Ve svém volném čase také beseduje s žáky a studenty základních a středních škol.

Ocenění získali i policisté, kteří v Olešníku zasahovali proti mladíkovi 

Za čin roku byli oceněni policisté Václav Haase in memoriam a Jaroslav Humeš. Ti loni v prosinci zasahovali proti agresivnímu mladíkovi, který v rodinném domě poblíž jihočeského městyse Olešník napadal další členy domácnosti. Na policisty zaútočil dřevěnou násadou a následně i skrytým nožem. Přestože mladík policisty zranil, dokázali ho zneškodnit a zavolat posily. Jeden z policistů ale později na následky zranění zemřel v nemocnici.

Anketu pořádá ministerstvo vnitra: své nominace zaslaly celostátní i krajské útvary, nejlepší policisty pak vybírala odborná a etická komice. Akce se letos poprvé konala na Hradě, za což ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) poděkoval prezidentovi Miloši Zemanovi.

„Já jsme hrozně rád, že to mohlo proběhnout v takovýchto reprezentativních prostorách. Je to i určitý signál k tomu, že si vedení policie a vedení resortu váží našich policistů a jejich hrdinských činů,“ pochvaluje si policejní prezident Tomáš Tuhý. 

  • Nejlepším policejním týmem se stal tým Toxi z Královéhradeckého kraje, který vede Jiří Hamáček. Tým loni dokončil přes 170 případů a zadržel 222 pachatelů.
  • Do policejní síně slávy byla uvedena Hana Eliášová, která stála u zrodu kriminalistické antropologie v České republice.