Ani kapku nazmar! Ministerstvo vyhlásilo druhou vlnu Dešťovky

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo druhou vlnu dotačního programu Dešťovka. Projekt je zaměřený na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. V druhé výzvě stát rozdělí 240 milionů korun. Žádosti bude ministerstvo přijímat od 7. září až do vyčerpání prostředků. Polovina dotace je určená obyvatelům v obcích, které v posledních letech trápilo sucho.

Video Události
video

Dotaci čistě jen na zalévání zahrad dostanou pouze obce postižené suchem

V první vlně ministerstvo rozdělilo 110 milionů korun. Zájem byl podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) obrovský. „Obdrželi jsme téměř 2280 žádostí za rekordních 28 hodin… Předpokládáme, že podobný zájem bude i pro druhou výzvu,“ řekl České televizi. Peníze by v druhé vlně měly stačit zhruba na pět tisíc projektů. 

Rekreační domy dotaci nedostanou

Polovina peněz nyní půjde pouze do suchých oblastí. Stát kvůli tomu rozšířil jejich definici. Nově si tak o dotaci budou moci říci i lidé z obcí, kde není veřejný vodovod nebo kde byli vyzváni k šetření vodou obecním rozhlasem nebo hromadným e-mailem. Používání vody muselo být omezeno minimálně ve dvou letech od roku 2014 nebo dlouhodobě na čtvrt roku. 

Seznam suchých obcí 54.93 KB

Zájemci, na které se kvůli vyčerpání peněz v prvním kole nedostalo, mají stále projekty uložené v elektronickém systému státu. Budou se tak moci k žádostem vrátit a dopracovat je. V systému je podle Brabce zhruba 3000 projektů za 70 milionů korun.

Richard Brabec

Richard Brabec (ANO)

ministr životního prostředí

„V těch obcích má každý kubík dešťovky cenu, protože ušetří kubík pitné vody, která mnohdy ve studnách není. Ne že by byla jenom drahá, ale ona v tom vodovodu vůbec není.“ 

 

Richard Brabec (ANO)

ministr životního prostředí

Program Dešťovka je rozdělený do tří kategorií. O nejjednodušší, kdy je srážková voda použita pouze pro zálivku zahrady, mohou žádat jen obce zasažené suchem. Další dvě kategorie, kdy se například vedle srážek využívá i přečištěná odpadní voda, jsou určené všem majitelům a stavebníkům rodinných a bytových domů s výjimkou rekreačních.

Na pořízení systému na hospodaření s dešťovou vodou je možné získat až 105 tisíc korun. Podrobné informace včetně kalkulačky pro výpočet dotace najdou zájemci na speciálním webu www.dotacedestovka.cz.  

Podání žádosti je podle ministra jednoduché, aby byl program přístupný co nejširší veřejnosti. Samotná žádost se podává elektronicky, následně je nutné doložit přílohy. Aby byl systém pohodlnější, v novém kole stát dovolí, aby na doložení jednoduchého odborného posudku k žádosti měli lidé místo pěti dnů měsíc. 

Video Studio ČT24
video

Tisková konference k vyhlášení dotačního programu Dešťovka

Tisková konference k vyhlášení dotačního programu Dešťovka

Brabec: S dešťovkou musíme lépe hospodařit. Předkové to dělali běžně

Události, komentáře: Druhá vlna dotačního programu Dešťovka

V případě potřeby mohou lidé využít linku 800 260 500 nebo přijít na jedno ze čtrnácti krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí, kde jim úředníci bezplatně poradí.

Česko je střechou Evropy, všechna voda odtéká

Stát chce programem bojovat proti plýtvání vodou a proti suchu. „Česko je střechou Evropy. Všechna voda odtéká. Jediná voda, kterou máme, je voda srážková. S dešťovkou musíme daleko lépe hospodařit. Naši předkové to dělali běžně. Mnozí podlehli dojmu, že vody bude vždy dost, ale ono jí vždy dost být nemusí. V některých obcích, a jsou jich stovky, vysychají studny,“ upozornil Brabec. 

Lidé mají na realizaci opatření a doložení nákladů rok. Stát tak vyhodnotí přínosy programu až v příštím roce. Nové vedení resortu, které vzejde z podzimních sněmovních voleb, by podle Brabce mohlo pokračovat i kombinací s programy na šetření vody z Operačního programu Životní prostředí.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) v minulosti program Dešťovka kritizovalo. Upozorňovalo například na to, že voda se dá ušetřit především snižováním ztrát v potrubní síti. Nyní ale předseda představenstva SOVAK František Barák záměr pochválil.

„Každou snahu o zefektivnění nakládání s vodou, tedy i Dešťovku, oceňujeme. Věříme, že investice do vodních zdrojů a šetrného nakládání s vodou jsou spolu s otevřenou soutěží na vodohospodářském trhu jedinou možnou cestou v boji proti suchu a zajištění dostatku pitné vody v té nejvyšší kvalitě,“ řekl.