Příští týden bude až 25 stupňů, ale ve čtvrtek se ochladí

Příští týden vystoupí teploty nejvýše na 25 stupňů Celsia, ojediněle se mohou objevit bouřky. Ve čtvrtek přijde se studenou frontou ochlazení, déšť a přeháňky, teploměry ukážou přes den 18 až 21 stupňů, o víkendu se mohou nad ránem vyskytnout i přízemní mrazíky. Další tři týdny mají být celkově o něco teplejší a napršet má v průměru stejně, jako bývá v tomto období obvyklé. Vyplývá to z výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Příroda má jedinečnou schopnost obnovy vyčerpané pozornosti
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kalášek

Také průměrné teploty nemají být v období od 22. května do 18. června nijak extrémní. „Ze čtyř předpovědních týdnů by měl být relativně nejchladnější první týden, další tři budou o něco teplejší. Z hlediska celkového úhrnu srážek bude období jako celek v mezích normálních hodnot pro tuto roční dobu,“ uvedli meteorologové.

Nejvíce má pršet od 5. do 11. června, nejméně pak další týden od 12. do 18. června. Nejvíce srážek spadne během přeháněk a bouřek, proto se dají podle dlouhodobé prognózy čekat velké regionální rozdíly.

Výhled počasí na příští týden
Zdroj: Počasí ČT

Průměrná teplota v období od 22. května do 18. června činí v Česku 15,4 stupně. Nejchladněji bylo touto dobou v roce 1955, kdy meteorologové naměřili v průměru 12 stupňů. Nejvyšší průměrnou teplotu naopak zaznamenali v roce 2003, a to 19,3 stupně Celsia.

Minulý týden teploty stoupaly až ke třiceti stupňům. V pátek bylo nejtepleji v Řeži u Prahy, kde se rtuť v teploměru vyšplhala až na 29,4 stupně Celsia. Během noci na sobotu se pak výrazněji ochladilo. Domažlický okres zasáhl v pátek večer silný přívalový déšť s kroupami, které měly více než tři centimetry. Nenaplnily se však obavy, že budou podobné problémy i na dalších místech v západních Čechách.