Papež poprvé pokřtí Češku. Svátost jí udělí na Bílou sobotu ve Vatikánu

Zcela mimořádné Velikonoce letos prožije devětačtyřicetiletá úřednice z Dětmarovic na Karvinsku Taťána Čempelová. Na Bílou sobotu ji v bazilice sv. Petra ve Vatikánu pokřtí papež František.

Papež František
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Evandro Inetti

Čempelová se tak stane první Češkou v novodobé historii, kterou pokřtí hlava církve, spolu s ní se této pocty dostane dalším deseti lidem z celého světa, řekl dětmarovický farář Marcel Puvák.

„Je to opravdu něco mimořádného, tak naprosto mimořádného, že člověk to má problém nějak rozumně pochopit, ono se to asi ani rozumově chápat nedá, to člověk prostě musí vnímat srdcem,“ prohlásila Čempelová, kterou do Vatikánu doprovodí nejen kmotra a farář, ale i manžel. 

Na křest se intenzivně připravuje posledních několik týdnů při obřadech bezprostřední přípravy na křest. „Jsem z téhle obce a na úřadu dělám 22 let, tak mě lidé všichni znají a já znám úplně každého v té lavici, jak sedí. A v tom je to pro mě naprosto úžasné, protože ti lidé mě přijali s otevřeným srdcem už kdysi dávno, když jsem tady do farnosti začala docházet jako šestnáctiletá holka. Když se dozvěděli, že mě pokřtí Svatý otec, jejich reakce byly tak nádherné, že jsem z toho dojatá,“ uvedla Čempelová.

Video Studio 6
video

Historik Šebek: Tlak na Františka ze strany konzervativců roste

Přestože pochází z katolické rodiny, pokřtěná jako dítě nebyla. Narodila se v roce 1967. „Nebyla to ta nejlepší doba, která by přála víře, bylo to označováno za tmářství a zpátečnictví a doba normalizace, která pak nastoupila v 70. letech, byla docela nepříjemná,“ vzpomínala. Farnost ji přijala i jako nekřtěnou, a tak potřeba nechat se pokřtít přišla až s pozdějším věkem.

S úsměvem říká, že za všechno může pan farář. Právě on se osmělil a Čempelovou na křest ve Vatikánu navrhl. „Je pravda, že s mnoha lidmi z naší země se papež setkal, ale není mi známo, že by někoho (z Česka) křtil. Mimo jiné také proto, že papež běžně nekřtí, křtí pouze dvakrát do roka,“ uvedl Puvák.

Papež je podle něj znám tím, že se velmi zajímá o lidi z okraje společnosti či chudých zemí, a na křtech proto často byli lidé například z Afriky či Latinské Ameriky.

„Mám známého kamaráda kněze, který pracuje přímo v úřadu, jenž má na starosti organizování všech papežských bohoslužeb, tak jsem se ho po Vánocích otázal, spíše z legrace nebo ze zvědavosti, jakým způsobem jsou vybíráni kandidáti, pokud jde o křest na Velikonoce,“ řekl farář. Protože umí italsky, nakonec požádal o to, zda by právě Čempelová mohla být pokřtěna papežem.

„Popsal jsem situaci v naší farnosti, o koho jde a že mi osobně na tom záleží, protože vím, že to musí být pro člověka neskutečné povzbuzení. No, div se světe, k mému velikému překvapení hned na druhý den jsem dostal odpověď, že této mé prosbě vyhoví,“ řekl Puvák.

Společně tak na Velikonoce zamíří do Vatikánu a i pro faráře to bude výjimečná příležitost. „Osobně se těším, protože vím, že je to jakési duchovní vyznamenání v prvé řadě pro paní, která bude křtěná, ale i pro naši farnost,“ dodal Puvák.