V sobotu zasáhne většinu země silný vítr, varují meteorologové

V sobotu postupně zasáhne celou republiku s výjimkou východu a jihovýchodu Moravy silný vítr. Při nárazech může dosáhnout rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Večer zeslábne a během noci už bude jen mírný, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha na silný vítr s nízkým stupněm nebezpečí platí od sobotních 9 do 22 hodin, a to pro všechny regiony s výjimkou Zlínského kraje a jihomoravských okresů Hodonín a Břeclav.

„V sobotu ráno začne na našem území postupně od západu zesilovat západní až jihozápadní vítr. Během dne bude s výjimkou východu a jihovýchodu Moravy vát silný vítr, místy s nárazy přes 70 kilometrů za hodinu. Na západě Moravy a ve Slezsku zesílí až odpoledne,“ uvedli meteorologové. Během večera začne od západu slábnout a během noci na neděli bude vát již jen mírný vítr.

Lidé by měli zajistit okna a dveře či upevnit volně položené předměty, například zahradní nábytek, květináče či plechy, zabezpečit skleníky i stavební jeřáby. Motoristé by měli jezdit maximálně opatrně, protože větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Návštěvníci hor mají omezit túry, nechodit zejména do hřebenových partií a dodržovat pokyny Horské služby.