Vydání exsenátora Nováka, spojeného i se solárním byznysem, se protahuje. Německo chce víc informací

Proces vydání bývalého senátora za ODS a exstarosty Chomutova Alexandra Nováka do Česka stojí. Německé úřady nemají dost podkladů a po české straně žádají jejich doplnění. Novák, který je ve vazbě v Německu, patří do skupiny 24 lidí obviněných v kauze ROP Severozápad. Jak upozornil reportér ČT Michael Fiala, stopy vedou k Novákovi i v souvislosti se solární elektrárnou dotovanou státem, která má nejasného vlastníka z Kypru. Tématu se věnoval pořad Reportéři ČT.

Video Události
video

Vydání exsenátora Nováka, spojeného i se solárním byznysem, se protahuje

Nováka, který je v současnosti německým občanem, zadržela německá policie ve Frankfurtu nad Mohanem loni na Štědrý den na základě eurozatykače. Česko požádalo o jeho vydání, proces ale zatím nemůže začít.

„Soud ve Frankfurtu nad Mohanem, který o vydání bude rozhodovat, čeká na žádost o posouzení přípustnosti vydání, kterou musí podat tamní státní zastupitelství. To v rámci přípravy této žádosti zase čeká na doplňující informace, které si vyžádalo od české strany,“ vysvětlil zpravodaj ČT v Berlíně Václav Černohorský.

Bývalý senátor Novák byl jediný, u koho se policii nepodařilo předat obvinění v případu manipulací s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Když v Česku probíhala policejní akce, byl údajně pracovně v USA. 

Hlavní slovo měli Novák a Ježek

V kauze byli obviněni bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý ústecký krajský předseda ČSSD Arno Fišera, chebský starosta a do vypuknutí kauzy i karlovarský krajský předseda ČSSD Petr Navrátil, ředitel ústecké Krajské zdravotní a bývalý ústecký krajský předseda ODS Petr Fiala i několik dalších politiků spjatých se sociálními či občanskými demokraty v Ústeckém a v menší míře i Karlovarském kraji.

Velkou část obviněných tvoří hodnotitelé projektů. Experti projekty bodovali a na základě jejich doporučení o nich definitivně rozhodoval výbor ROP Severozápad. Operační program podpořil 536 projektů částkou 19,4 miliardy korun. Škoda způsobená obviněnými podle některých informací dosáhla 13,9 miliardy.

Podle vyšetřovatelů právě Alexandr Novák spolu s podnikatelem spjatým s ústeckou ODS Danielem Ježkem měli při manipulacích s dotacemi hlavní slovo. Díky svému vlivu podle detektivů dokázali ovlivnit celý proces přidělování dotací.

Případ zadržených Nováka a Ježka už prověřuje i Evropská komise a dotačními podvody na severu Čech se zabývá také ministerstvo financí. Výsledkem můžou být nové audity.

Metody podvodů rozkryl bývalý šéf ROP Severozápad

V několika dotačních kauzách figuroval i bývalý šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci, v roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů. Kušnierz popsal v několika dokumentech pochybné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 projektů, které byly podle něj ovlivněny.

Samotné vyšetřování severočeských dotací může trvat i déle než jeden rok. Policie už totiž soudu avizovala, že hodlá vyslechnout více než sto dvacet svědků, upozornil redaktor ČT Jiří Hynek.

K Novákovi vedou stopy i od solární elektrárny v Krušných horách

Novákovi a Ježkovi, který zůstává v české vazbě, teď policie obstavila 234 pozemků v severních Čechách. Řadu z nich vlastní napůl. Podle zjištění Reportérů ČT vedou k Novákovi stopy i od fotovoltaické elektrárny u Chomutova. Tu ale policie neobstavila. Majitelem je firma Talwin.

Elektrárna získala licenci na provoz v prosinci 2010 a díky tomu prodává elektřinu za nejvýhodnější cenu, která se solárníkům právě v roce 2010 přidělovala. Podle dostupných výkazů vydělala elektrárna za prvních 5 let provozu zhruba čtvrt miliardy korun. Pokud by vydělávala stejně po celých 20 let, po které má nárok na podporu od státu, získal by její majitel za tu dobu zhruba miliardu korun, uvedl reportér ČT Michael Fiala.

Alexandr Novák a jeho blízcí obchodní partneři byli od roku 2010 v představenstvu i dozorčí radě firmy TALWIN. „Sám Alexandr Novák tam do roku 2014 figuroval s Danielem Ježkem, kdy postupně oba dva poté odešli,“ uvedl Milan Eibl, analytik Transparency International ČR.

Pusťte si celou reportáž: 

Video Reportéři ČT
video

Reportáž Michaela Fialy: Solární hádanka

Ve firmě ovládající elektrárnu byl ještě třetí s nimi spřízněný podnikatel z Chomutovska Ahmad Raad. Ve firmě měl jako jediný oficiálně podíl 7,5 procenta akcií. Majoritní akcionář, který vlastní 92,5 procenta akcií, je anonymní kyperská společnost, kterou vlastní ještě další anonymní kyperská firma. V představenstvu firmy TALWIN je po odchodu Nováka a jeho partnerů jediná osoba: paní Monika Hájková. S tou se ČT ovšem nepodařilo spojit. 

Dalším problémem elektrárny je, že její stavbu dvě úřednice povolily v rozporu se zákonem. Za nezákonné vydání stavebního povolení před osmi lety byla zodpovědná bývalá vedoucí duchcovského městského úřadu a jedna její podřízená.

Pro firmu TALWIN ale zrušení stavebního povolení zatím neznamená, že se elektrárna musí zbourat. Firma se teď u stejného úřadu v Duchcově snaží o takzvané dodatečné povolení stavby elektrárny. Elektrárna navíc získala oprávnění k provozu od Energetického regulačního úřadu zřejmě ještě předtím, než byla dokončená.

Alexandr Novák
Profil

Alexandr Novák

Bývalý senátor ODS a exstarosta Chomutova. V roce 1999 město prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za 317 milionů korun německé firmě – peníze za zprostředkování ale skončily na rakouském soukromém účtu Novákových. Za přijetí úplatku ve výši 43 milionů byl v roce 2010 odsouzen ke dvěma letům vězení a pokutě 5 milionů korun, po odvolání mu krajský soud trest zpřísnil na čtyři roky. Novák se vězení dlouho vyhýbal; až na jaře roku 2013 ho zadržela policie, která se obávala, že chce politik uprchnout do USA. V půlce trestu Nováka soud podmínečně propustil. Zaručil se za něj spolek Gryphons, který svou činnost dokládal zapůjčením čtyřkolky, pípy a pomocí při organizaci neckyády v obci Želenice. Podle kárného senátu NSS žalobce Kosán, jenž Novákovi pomohl na svobodu, porušil své povinnosti; stejně tak pochybil i chomutovský soud. Novák po propuštění z vězení koupil dva hotely v Chomutově, další nemovitosti pořídila jeho manželka. Už dříve nakoupili také rozsáhlé pozemky na severu Čech a několik domů.