Babiš chválil Zemana jako skvělého rétora. Kalousek v projevu postrádal vizi

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je rád, že prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství ocenil výsledky vlády. Předseda ANO Andrej Babiš (ANO) Zemana označil za skvělého rétora. Neshodne se s ním ale ohledně investic v dopravě. Podle předsedy ODS Petra Fialy ale Zeman jen opakoval své známé názory. Kalousek pak v projevu postrádal vizi směřování Česka.

Video Události
video

Události: Zeman v poselství ocenil růst životní úrovně a odmítl migranty

Mým cílem je, aby pozitivní vývoj naší ekonomiky pokračoval i v roce 2017 a projevil se co nejvíc v růstu životní úrovně lidí,“ uvedl v reakci na Zemanův projev Sobotka. Prezident ocenil, že stav ekonomiky se promítá i do životní úrovně prostřednictvím růstu průměrné mzdy, valorizace důchodů a nízké nezaměstnanosti. Vadí mu ale nízký objem veřejných investic.

Babiš: Projev byl pozitivní a sjednocující

Podle Babiše byl Zemanův projev pozitivní a sjednocující. S hlavou státu se ale neshodne v kritice nízkého objemu investic v dopravě nebo v hodnocení policejní reorganizace. Nižší investice oproti roku 2015 jsou podle Babiše způsobené tím, že se tehdy spěchalo s vyčerpáním evropských fondů. „Nicméně i tak budou investice do dopravní infrastruktury letos 80 miliard korun, což je víc než v letech 2010 až 2014,“ uvedl Babiš.

Naopak stejně jako prezident považuje Evropskou komisi za neschopnou. Podle Babiše neumí řešit migrační krizi: „Nevidím přímou souvislost mezi migrační krizí a terorismem, spíš vnímám, že teroristé zneužili pozvání migrantů Angelou Merkelovou a přišli do Evropy spolu s uprchlíky.“ 

Předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) poselství nepřekvapilo. „Jednalo se o dlouhodobě známé názory Miloše Zemana v kondenzované formě,“ napsal na Twitteru. Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) označil poselství za objektivní a vyvážené. Mohlo ale podle něj být více zaměřené do budoucnosti. „Některá témata by bylo žádoucí více rozvinout nebo je o nich možné polemizovat,“ dodal.

Bělobrádek projev nesledoval

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek před rokem poselství nesledoval a uvedl, že stejně jako mnoho let předtím dal v jeho době přednost obědu u tchyně a tchána s rodinou. Totéž deklaroval letos už před Vánocemi. „Dívat se nebudu,“ sdělil už v pátek.

Podle předsedy ODS Petra Fialy Zeman ve vánočním poselství opakoval své známé názory a na jeho projevu tak není příliš co komentovat. Prezident podle něj projev pojal tak, jako by byl jakýmsi alternativním předsedou vlády. „Glosoval vládní agendu a konkrétní události… Jen opakoval své známé názory,“ uvedl Fiala s tím, že o vánočním poselství prezidenta má jinou představu.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek i europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) v projevu postrádali vyjádření k hodnotám a směřování ČR. Podle Kalouska Zeman promarnil příležitost: „Nezazněla sebemenší vize, ke které by země měla směřovat, žádné povzbuzení občanů k té či oné aktivitě, která by mohla udělat svět lepším.“ 

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje proslov za vyvážený. „Až na jedno, nesouhlasím s tím, jak prezident hodnotil důchody. Jsem přesvědčen, že vláda mohla udělat mnohem víc,“ řekl. Naopak pozitivně hodnotil odmítavý názor k přijímání migrantů. Stejně jako Zeman si také myslí, že brexit je výsledkem špatné práce Evropské komise. S prezidentem se naopak neshoduje v pozitivním náhledu na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Zeman v projevu kritizoval vznik seznamu dezinformačních internetových stránek v režii think-tanku Evropské hodnoty. „Nepotřebujeme cenzuru,“ řekl. Výkonný ředitele think-tanku Radko Hokovský k tomu na Facebooku poznamenal, že vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám žádnou cenzuru provádět nebude a nebude mít ani tlačítko na vypínání internetu. Potvrdilo to i ministerstvo vnitra.