Sobotkova vláda před rokem schválila strategii boje proti suchu. Ministerstva měla do konce letošního roku přijít s konkrétními plány, jak připravit tuzemsko na změnu klimatu. „Část opatření už jsme začali realizovat, protože sucho nečeká, život je krátký a my jsme jako Česká republika ztratili desítky let,“ upozornil Brabec.
S tím souhlasí známý geolog a klimatolog Václav Cílek. „Zaspali jsme jako svět, zaspali jsme jako Evropa, jako Československo, jako Česká republika. Ministerstvo životního prostředí v prvních deseti letech po roce 1990 bylo často pod vlivem ekologických iniciativ a jako instituce nebylo moc bráno. Pak prošlo sérií ode zdi ke zdi a teprve v poslední době vidím, že se chová, jak má,“ poznamenal Cílek.

Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí
„Sucho není tak sexy, je plíživé, možná ani pro média není tak atraktivní, a proto se spousta věcí ztratila.“
Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí
Sobotkův kabinet už odsouhlasil výstavbu nových přehradních nádrží celkem ve čtyřech lokalitách. Ve středočeských obcích Senomaty a Šanov by měly stát do roku 2022. Další nádrže by postupně měly vzniknout na Zlínsku a Královéhradecku. Celkem by stát mohl do nových akumulačních zdrojů vody investovat kolem 17 miliard korun.
Priorita podle expertů? Péče o půdu
Klíčovým krokem je podle odborníků péče o půdu, hlavně její zasakování. „Neodvádění dešťové vody na čističky a do řek, ale nechat ji vsakovat, umělá infiltrace, přírodě blízká opatření, zakládání remízků, mokřadů, stovek rybníků. Už jsme do toho od operačního období 2014 dali tři miliardy z evropských fondů, další tři miliardy půjdou do konce roku na výzvách, takže myslím, že jsme nezaspali a snažíme se tu časovou ztrátu nahradit,“ konstatoval Brabec.
Zemědělské a lesní plochy v Česku jsou ničeny zhruba od konce druhé světové války. Podle Cílka to souvisí s přechodem ze soukromého vlastnictví do veřejného. „Pokud 60 až 70 procent vody končí v půdě jako takzvaná zelená voda a jen třetina končí v rybnících, řekách atd., tak dvě třetiny prostředků bychom měli věnovat krajině jako celku. Když se ale řekne, že budeme lépe orat, tak to není (mediální) téma jako – mám pět miliard, kde postavím jakou přehradu,“ podotkl klimatolog.
Václav Cílek, klimatolog
„Kolegové rozdali 400 úkolů (od státní správy) mezi experty, aby vybrali jeden. A ti vybrali péči o půdu. To je to, nač se máme soustředit.“
Méně smrkových lesů náchylných vůči kůrovci
S resortem zemědělství řeší také změnu lesního zákona. „Patří mezi nejstriktnější v Evropě. Měl by umožnit rychlejší druhovou a strukturální obnovu lesa, protože dnes je Česká republika specifická vysokým procentem smrkové monokultury, která je náchylná na stresor způsobený suchem, pak je napadena podkorním hmyzem a výsledkem mohou být plošné kůrovcové kalamity a odumření svrchního stromového patra,“ sdělil ministr.

Václav Cílek, klimatolog
„Mých šedesát klimatických studií říká, že budoucnost zvládneme, jenom když zkombinujeme mitigaci s adaptací, to znamená přizpůsobit se klimatickým změnám a omezit množství CO2 a (zavést) další opatření, jak to jen půjde.“
Václav Cílek, klimatolog
Cílek je ale přesvědčen o tom, že na boji se změnami klimatu nemohou pracovat jen ministerstva. „Distribuce je jiná, něco mohou udělat lidé, něco municipality,“ konstatoval klimatolog.

Česko v boji s klimatickou změnou zaspalo, shodli se Brabec s Cílkem
Česko v boji s klimatickou změnou zaspalo, shodli se Brabec s Cílkem
Vláda uvažuje i o podmínkách vzniku dvou vodovodních okruhů – jeden by byl pro užitkovou (šedou) vodu třeba na splachování, druhý pak pro vodu pitnou. Podle Brabce se o tom v některých státech vedou vážné debaty, je ale třeba ještě vzít v úvazu vyšší stavební náklady a další okolnosti.
„Uvažujeme, že bychom lidi v suchých oblastech motivovali, aby si třeba dávali na zahrady nádrže na dešťovou vodu. Součástí programu bude i dotace na stavební úpravy, které by umožnily využití takzvané šedé vody,“ řekl Brabec.
Česká vláda před pár dny připravila k ratifikaci pařížskou dohodu o snižování skleníkových plynů. Základním cílem návrhu je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.
Už počátkem září se ke smlouvě připojili největší znečišťovatelé – Čína a Spojené státy. Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci navíc míní, že slíbené závazky k dosažení teplotního cíle nepostačí. Čeští ekologové nyní po vládě požadují urychlené přijetí zákona, který ukončí závislost na fosilních palivech.