
Lubomír Zaorálek
„Někteří mají českou státní příslušnost, někteří nemají, někteří tu žijí, někteří žijí v zahraničí, ale to co mají společné, je mimořádná důvěra v to, že je Česká republika země, kterou stojí za to propagovat a pro kterou stojí za to mluvit a vystupovat.“
Oceněnou Věru Čáslavskou, sedminásobnou olympijskou vítězku a čtyřnásobnou mistryni světa v gymnastice, na cenu nominovala česká ambasáda v Tokiu. Právě zde v roce 1964 zazářila na olympiádě a získala si obdiv Japonců. „Při dnešním vyhlašování mě velice dojalo, že zde byl přímo japonský velvyslanec a hodně přátel z Japonska. Sama jsem je nezvala… a měla jsem pocit, jako bych kapičku patřila i jim,“ prohlásila oceněná olympionička.
Další oceněný Petr Sís žije v New Yorku a je mezinárodně uznávaným autorem knih pro děti, popularitu si získala mj. jeho bilderbuch Zeď o vyrůstání za železnou oponou. Známým se stal rovněž svými ilustracemi nebo výtvarnými díly pro newyorské metro či mezinárodní letiště, včetně gobelínu pro Letiště Václava Havla.
Cena za balet, překlad i nemocnici v Keni

Gratias agit
Cenu Gratias agit udílejí ministři zahraničí od roku 1997. Nominovány mohou být osobnosti, které se o šíření dobrého jména země zasloužily nezištně a nad rámec svých profesionálních povinností. V minulosti ocenění získala například polská režisérka Agniezska Hollandová, módní návrhářka Blanka Matragi, architektka Eva Jiřičná nebo lyžařka Kateřina Neumannová.
Cenu, kterou je vedle diplomu symbolický křišťálový globus od akademického malíře Zdeňka Petra, převzal předseda Izraelské společnosti přátel České republiky Avraham Harshalom, bohemistky Anna de Almeidová a Anca Irina Ionescuová a překladatelka a osobnost české krajanské komunity v Havaně Jana Rodríguezová.
Dostal ji také ve Finsku působící malíř Petr Řehoř, zakladatel společnosti Artforum Vladimír Michal, který má zásluhu na šíření české literatury na Slovensku, pěvec a hudební pedagog Hanuš Jiří Stein, jenž žije v Chile, českokanadský podnikatel Milan Kroupa a manželé Suren Tsatsralová a Purevjav Tsenguun z Mongolska, kteří studovali v Praze a jejichž české zkušenosti měly podíl na demokratických změnách v jejich zemi.
