Teplé počasí už vydrží, příští týden bude až 24 stupňů

Teplé počasí už zřejmě vydrží, dočasně se ochladí pravděpodobně v polovině května. Příští týden bude rtuť teploměru šplhat k 20 až 24 stupňům Celsia, o týden později bude průměrná maximální teplota kolem 18 stupňů. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Celé období od 9. května do 5. června bude teplotně i srážkově průměrné.  Poslední květnový a první červnový týden bude teplejší, nejvyšší teploty vystoupají v průměru k 21 stupňům.

Konec května by ale měl být deštivější. Relativně nejvíce srážek zřejmě spadne v týdnu od 23. do 29. května, naopak nejméně na začátku června. Noční teploty by už neměly klesnout pod nulu, v nadcházejících dvou týdnech budou většinou od šesti do deseti stupňů Celsia.

Předpověď počasí na 9.-15. května
Zdroj: ČT24

Dlouhodobý teplotní průměr v ČR ve sledovaném období je 14,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo ve zmíněných čtyřech týdnech v roce 1979, kdy průměrná teplota dosáhla 16,5 stupně Celsia. Naopak minimum z roku 1991 je 10,1 stupně.

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.