Tuhý: Incident policistů na FAMU kvůli tibetské vlajce prošetříme do konce týdne

Policejního prezidenta Tomáše Tuhého netěší přítomnost policie na FAMU, kde byla při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze kvůli vyvěšení tibetské vlajky. Výsledky prověrky zásahu chce zveřejnit do konce týdne. K vysvětlení postupu policie ve škole šéfa policie vyzval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Ministr řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz, že do týdne chce také vysvětlení postupu policie v karlovarském Bochově, kde lidé s transparenty proti prezidentovi Miloši Zemanovi byli zváni na výslech. „Do týdne chci znát od policejního prezidenta jasné vysvětlení, co se tam stalo, jaké podezření ze spáchání trestného činu či přestupku měli, kdo o tom rozhodl a proč. Pokud by policie neměla žádný relevantní důvod, znamenalo by to, že jsme svědky policejní zvůle, a to je naprosto nepřípustné,“ řekl Chovanec.

Záležitost na FAMU prověříme rychle, tvrdí Tuhý

„Přítomnost policistů na filmové akademii mě osobně netěší. V tomto příběhu jsem přesvědčen, že uděláme velmi rychlou prověrku,“ řekl Tuhý. Podle něj budou výsledky prověrky k dispozici dříve než výsledky kontroly celého bezpečnostního opatření, která se v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta koná.

Tuhý stojí za svými podřízenými. Policisté podle něj udělali při návštěvě významného státníka „velký kus práce“. „To, že jsme v současné době dostali řadu různých podnětů, mě netěší. Na druhou stranu budeme muset tyto věci analyzovat a vysvětlit,“ dodal Tuhý. Nelíbí se mu také názory, podle kterých by policie byla pod něčím vlivem.

Ministr chce, aby případ tibetské vlajky na FAMU byl důkladně prošetřen a vysvětlen. „Pak určitě přijmu zástupce FAMU, a bude-li třeba, tak se jim za postup policie omluvím. Policie v této věci musí dát jasně karty na stůl, musíme zjistit, kdo tam šel, kdo jim k tomu dal pokyn, jestli to byl exces, nebo jestli pro ten postup existoval nějaký relevantní důvod,“ uvedl Chovanec.

Policie nemůže vybočovat z mantinelů demokracie

Po případech z FAMU a Bochova si Chovanec nemyslí, že by policie měla nové instrukce týkající se osob vyjadřujících nesympatie k prezidentovi Zemanovi. „Policie se musí chovat v mantinelech demokratického státu, nemůže nikomu stranit, ani politické straně, ani prezidentovi. Každý případ, který z těchto pravidel vybočuje, je nutné prověřit,“ řekl Chovanec.

FAMU se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Policie incident popřela.

V Bochově na Karlovarsku byli na policii předvoláni lidé, kteří prezidenta Zemana uvítali protestními transparenty. Policie zjišťuje, zda se nedopustili protiprávního jednání. Odpůrců byla v Bochově zhruba desítka, na transparentech měli nápisy jako Sbohem gentlemane nebo Náčelník Milošú Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách.