„Chytrá“ slepecká hůl pomůže, když se nevidomý ztratí – teď ji zkouší v Sokolově

Sokolov se stal po Praze a Brně třetím městem v Česku, kde si mohou nevidomí vyzkoušet elektronickou bílou hůl. Tato chytrá pomůcka je propojena s kamerou i mobilním telefonem. Pokud se nevidomý dostane do úzkých a má problémy s orientací v prostoru, mohou mu pomoci jeho blízcí nebo strážníci z dispečinku městské policie. Technologickou novinku z Českého vysokého učení technického (ČVUT) už začali zkoušet nevidomí ze sokolovského střediska TyfloCentrum.

Pomůcka je propojena s mobilním telefonem s kamerou
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„Pomocí elektronické slepecké hole propojené s telefonem bychom mohli zrakově postiženým nahradit oči. Obraz se přenáší na operační středisko nebo k někomu z jeho rodiny domů na počítač a je možné navigovat člověka po telefonu. Aby věděl, kde je, a v nepříznivé situaci mohl požádat o pomoc,“ uvedl náměstek karlovarského hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).

Jako první vyzkoušel elektronickou bílou hůl Josef Krajčovič. „Za to, že můžeme takovou technologii vyzkoušet, jsem moc vděčný. Mám vodicího psa a Sokolov velmi dobře znám, přesto se mi už stalo, že jsem se ztratil jen pár set metrů od domova. V takové chvíli by mi pomoc přes kameru moc pomohla,“ uvedl.

Strážníci si obraz z kamery mohou promítnout na svém dispečinku – pomůcku chtějí ve městě vyzkoušet s několika nevidomými, aby pak mohli dát ČVUT co nejlepší zpětnou vazbu.

Takto vidí obraz z kamery strážníci na dispečinku
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Podle Krajčoviče má novinka některé mouchy: chybí třeba tlačítko, které by umožnilo nevidomému přivolat pomoc i bez telefonického spojení, nebo možnost propojení s jinými operačními systémy. Hůl je totiž zatím možné spárovat pouze s operačním systémem Android.

Vývojáři do budoucna slíbili i další užitečnou pomůcku pro nevidomé v podobě brýlí s webovou kamerou. Handicapovaným by tak odpadla nutnost nosit telefon s kamerou zavěšený na krku.