Loni ujelo od dopravní nehody 15 tisíc řidičů

V Česku přibývá případů, kdy řidiči od nehody ujedou – na místě přitom kolikrát zanechají zraněné i umírající. V minulém roce nepočkal na příjezd policie každý šestý viník střetu. Pokud chybí svědci nebo kamerový záznam, tak se potom hledají jen těžko.

Video Události
video

Ve většině případů lidé ujíždějí od nehod ve městě

Z policejních statistik vyplývá, že loni ujeli viníci od 15 tisíc nehod. Ve 14 případech zůstali na místě mrtví, v dalších 58 pak těžce zranění: „Je to trend, který děsí. Jsem přesvědčený o tom, že si myslí, že ho nechytí, že zkrátka ujede a policie na něj nemá,“ domnívá se Jan Pechout z organizace BESIP. 

Ujetí od lehké nehody je přestupek za 7 bodů. Když ale řidič na místě nechá zraněného, už je považován za zločince a může jít až na pět let do vězení. 

Ve většině případů lidé ujíždějí od nehod ve městě. „Domnívám se, že je to především o slušnosti, o výchově, o pocitu odpovědnosti,“ tvrdí šéf dopravní policie v Ústeckém kraji Jiří Ušák. Podle policistů přitom řidiči často jen nechtějí přijít o bonus na povinném ručení.

Od nehody utekl také Martin Půček, který už si odpykává šestiletý trest za to, že na zastávce MHD srazil a usmrtil mladou dívku. Podle soudu byl navíc opilý. Policii se přihlásil po 16 hodinách, když vystřízlivěl.