Pro chráněné dílny je handicap výhodou. O Vánocích nestíhají

Napilno mají před koncem roku v chráněných dílnách, kde klienti s mentálním či zdravotním handicapem vyrábějí drobné dárky. O jejich služby mají zájem hlavně firmy. Ty tak řeší takzvané náhradní plnění, kterým suplují vlastní zaměstnávaní postižených. Některé dílny už musely vyhlásit stopku a nepřijímají další objednávky.

Centrum Slunečnice má před svátky plno zakázek

Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

„Letos jsme už na konci září museli vyhlásit stopstav, protože jsme naplnili naše kapacity,“ uvedla provozní tréninkových dílen Slunečnice Sylvie Osičková. Zájem o služby zlínského centra je v předvánoční době obrovský, prodali by i dvojnásobek výrobků, než jsou vůbec schopni vyrobit.

Přes sto balíčků pro své klienty přivezla ze Slunečnice i Zuzana Kostková z jedné slušovické firmy. Její zaměstnanci je jako dobrovolníci pomohli i vyrobit. „Pro dárky z chráněné dílny jsme se rozhodli proto, že se snažíme tvořit společenskou odpovědnost, je to součást naší firemní kultury,“ vysvětlila Kostrová.

video Chráněné dílny před svátky nestíhají vyrábět
Video Události v regionech (Brno)
video

Chráněné dílny před svátky nestíhají vyrábět

Důvod ale může být u firem i mnohem prozaičtější. Více než polovina klientů a zaměstnanců Slunečnice jsou totiž lidé s handicapem, ať už mentálním či tělesným. Právě u takovýchto dílen mohou větší firmy vyřešit takzvané náhradní plnění, tedy povinnost, že by sami měli zaměstnávat zdravotně znevýhodněné lidi.

Této možnosti firmy hojně využívají zejména před Vánocemi, kdy pro své zaměstnance a partnery objednávají z chráněných dílen  třeba vánoční přání, mýdla, svíčky a další drobné pozornosti. V dílnách Slunečnice letos pro firmy vyrobí vánoční dárky za 250 tisíc korun – o třetinu víc než loni.