Soud osvobodil Rathova exporadce Bušinu, klíčové odposlechy neuznal

Soud zprostil Filipa Bušinu obžaloby ze stamilionových daňových úniků. Bývalému poradci exhejtmana Davida Ratha hrozilo až deset let vězení. Státní zástupkyně pro něj navrhla 7,5 roku. V kauze bylo obžalováno celkem třináct lidí. Osmi z nich Krajský soud v Praze udělil tresty od čtyř do sedmi let nebo podmínku. Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupkyně už avizovala, že počítá s podáním odvolání.

Video Události
video

Kauza stamilionových daňových úniků skončila vítězstvím Bušiny

„Jsem šťastný, že byl po šesti a půl letech vynesen rozsudek, ale zároveň si uvědomuji, že ještě není konec, protože státní zástupkyně se nepochybně odvolá a půjde se k vrchnímu soudu,“ okomentoval rozsudek Bušina.  

Kauza se týká podezření z krácení daně a praní špinavých peněz v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Škoda se odhaduje na 600 milionů korun. Daňové úniky se podle obžaloby uskutečnily přes nastrčené firmy. V čele organizované skupiny měl podle obžaloby stát právě Bušina a také podnikatel David Belous.

Trestná činnost měla začít kolem roku 2007. Policie Bušinu zadržela v roce 2009, tehdy byl investičním šéfem středočeských nemocnic. Kauza byla podle policie složitá, protože někteří z obžalovaných nikde oficiálně nefigurovali a bylo tak těžké jim něco prokázat. 

Odposlechy nebyly dost zdůvodněné

Bušina tvrzení vyšetřovatelů od začátku odmítal. Podle redaktora České televize Jiřího Hynka, který kauzu u soudu sledoval, bylo navíc od počátku soudního procesu jasné, že soud pravděpodobně nebude přihlížet k telefonním odposlechům. Ty přitom byly v podstatě jediným důkazem, že Bušina a Belous skupinu řídili. 

Video Studio ČT24
video

Hynek: Klíčové odposlechy soud jako důkaz neuznal

Soud odposlechy skutečně jako důkaz nakonec nepřijal. Podle Hynka to odůvodnil rozhodnutím Nejvyššího soudu: „Vydal v minulých letech judikaturu, podle které se musí povolování odposlechů řádně zdůvodnit. Soud, který odposlechy povoloval, sice od policie a žalobců zdůvodnění měl, ale v rozhodnutí o povolení odposlechy zdůvodnil velmi vágně, v podstatě je nezdůvodnil.“ 

Soud nicméně mohl použít takzvané prostorové odposlechy. „Vyplývá z nich, že byli (Bušina a další) v kontaktu, zřejmě dostávali finanční prostředky,“ řekl soudce Robert Pacovský. Trestnou činnost ale z nich podle něj nelze bez pochybností popsat.

Bušinu osvobodil Rathův soudce

Belous tak byl stejně jako Bušina osvobozen. Bez trestu odešli i pracovníci finančního úřadu, kteří podle odposlechů měli dostávat různé výhody a dárky za to, že při daňových přiznáních přimhouří oči. Odsouzeni tak byli jen takzvaní bílí koně. „Lidé, kteří fyzicky vybírali z účtů peníze nebo měli falšovat a vystavovat fiktivní faktury,“ poznamenal Hynek.

Posledním bodem obžaloby čítající několik desítek stran bylo podezření, že Bušina předložil v roce 2006 padělek maturitního vysvědčení, aby se dostal na vysokou školu. Soudce ale trestní stíhání v této věci musel zastavit, protože případ je promlčený.

Kauzou se zabýval trestní senát soudce Roberta Pacovského, který se specializuje na korupci a řešil tak i korupční kauzu Davida Ratha. Soud měl dřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit přednostně, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě.