Zaorálek kritizuje, že Zeman na schůzky s Putinem nevzal velvyslance

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pokládá za zásadní, aby se schůzek prezidenta Miloše Zemana s vrcholnými představiteli v zahraničí účastnili také tamní čeští velvyslanci. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce. Bude proto do budoucna prosazovat, aby se neopakovala situace z letoška, kdy se prezident Zeman sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ovšem bez velvyslance. A stejné to bylo při prezidentově návštěvě v Pekingu.

Miloš Zeman se v Pekingu setkal s Vladimirem Putinem
Zdroj: ČTK Autor: Mikolášková Lucie

Za českou stranu se přitom jednání účastnil např. prezidentův poradce Martin Nejedlý: „Platí, že účast velvyslance je dle mého nesmírně žádoucí, protože to potřebujeme jako ministerstvo zahraničí analyzovat. Pokládám to za zásadní věc,“ řekl Zaorálek. „Jsou to schůzky na nejvyšší úrovni, tam má obrovský význam, abychom přesně věděli, co se odehrálo,“ poznamenal.

Navíc je českým velvyslancem v Rusku Vladimír Remek, o jehož jmenování na tento post se zasloužil právě Zeman. V Číně je velvyslancem Libor Sečka. Ten byl sice přítomen u tamních Zemanových schůzek s čínskými představiteli, ale nikoliv při jednání s Putinem.

Prezident sice Zaorálka osobně informoval o obsahu schůzek, ale ministr by byl raději, kdyby to slyšel přímo od diplomata. „Budeme usilovat, aby tam už příště byl. Budu to doporučovat panu prezidentovi,“ doplnil ministr. Zemana kritizoval i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09): „Zde se hlava státu nechová podle všech dobrých pravidel zahraniční politiky.“

Účast velvyslanců na zahraničních schůzkách české hlavy státu s vrcholnými představiteli jiných zemí není nikde pevně zakotvena, ale vyplývá z dlouholetých zvyklostí. Pokud prezident velvyslance na jednání nevezme, vypadá to podle Zaorálka tak, že daný velvyslanec nemá jeho důvěru.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to však odmítá: „Tak především žádné takové psané pravidlo neexistuje, zadruhé šlo o výjimečné záležitosti, kdy byla naplněna kapacita při jednání přímo lidmi z Pražského hradu.“ 

Odebrat pas Nejedlému? Zaorálek nechce rušit křehké vztahy

Příští rok by mělo být jmenováno 34 nových velvyslanců. Také v zájmu toho, aby se tento proces uskutečnil bez problémů, nechce Zaorálek narušit křehké vztahy mezi vládou a Hradem. „Když jsem nastoupil jako ministr, tak situace ve vztazích mezi vládou a prezidentem nebyla dobrá. Dal jsem si za cíl to rozmrazit a vytvořit systém, aby mohli velvyslanci nastupovat na své posty,“ řekl.

Například snaha o řešení rozhodnutí z minulosti by podle něj zlepšení atmosféry nepomohla. Zaorálek tak reagoval na otázku ohledně možného odebrání diplomatického pasu Zemanovu poradci Nejedlému. S jeho vydáním v prosinci 2013 souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout, podle oponentů na něj ale Nejedlý neměl nárok. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že by Nejedlému diplomatický pas odebral.