Chovanec: Vyšetřovací komise k poště ano, ale s opozičním politikem v čele

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod jehož úřad spadá Česká pošta, se nebrání mimořádné schůzi sněmovny k tomuto státnímu podniku ani vzniku vyšetřovací komise k zadávání zakázek poštou. „Žádost určitě podpořím, hnutí ANO ale musí specifikovat, co má komise vyšetřovat,“ uvedl Chovanec. „Pokud chtějí zkoumat hospodaření České pošty, najdeme způsob, jak je to možné,“ dodal s tím, že je například možnost, aby ministerstvo financí nahlédlo do financí státního podniku. „Budeme trvat na tom, aby v čele komise stál představitel opozice,“ doplnil Chovanec s tím, že to povede k větší důvěryhodnosti komise.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)
Zdroj: ČT24

Podobně se vyjádřil předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák, naopak šéf lidoveckého klubu Jiří Mihola je ke vzniku komise skeptický. Oba koaliční kluby budou o návrhu na svolání mimořádné schůze k poště, s nímž přišlo vládní hnutí ANO, teprve jednat.

Chovanec uvedl, že pokud by komise vznikla, její předseda by neměl být kvůli objektivitě napojen na žádnou koaliční stranu. „Komise by se měla zaměřit na zakázky za posledních deset let. Když už má komise vzniknout, měla by odvést práci pořádně a za relevantní období,“ sdělil Chovanec.

Video Studio ČT24
video

Chovanec: S komisí k poště souhlasím

Chovanec: S komisí k poště souhlasím

Kalousek: Faltýnek i Babiš by měli odstoupit

Zprávy: Mimořádnou schůzi kvůli poště požaduje i Chovanec

Sklenák očekával, že žádost o svolání schůze bude na stole. Pokud by to podle něho neudělalo hnutí ANO, přišla by s požadavkem opoziční TOP 09 kvůli firmě Agrotec, jež patří do skupiny Agrofert ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše.

V případě vyšetřovací komise Sklenák zdůraznil, že rozhodující bude navrhované zadání, čím přesně by se měli její členové zabývat. „Nebráním se a priori zřízení vyšetřovací komise, na druhou stranu bych nechtěl, abychom se snažili suplovat aktivity orgánů činných v trestním řízení,“ sdělil Sklenák.

Počítám se svoláním mimořádné schůze jako s realitou. Není třeba, abychom se k ní připojovali, ale nebudeme jí ani bránit.

Jiří Mihola

Poslanec KDU-ČSL

„Osobně s velkou pravděpodobností návrh nepodpořím,“ řekl k tématu Mihola. Ke zřizování komisí je skeptický hlavně kvůli tomu, že sněmovna není už několik měsíců schopná zvolit předsedu komise k výstavbě dálnice D47 u Ostravy, bez něhož nemůže začít pracovat. Kdyby však na jednání lidoveckého poslaneckého klubu zazněly vážné argumenty pro vznik komise, mohl by změnit názor.

Hnutí ANO ohlásilo záměr vyvolat mimořádnou schůzi ve čtvrtek. Komise by se měla podle usnesení klubu vládního hnutí prověřit v součinnosti s orgány činnými v trestním řízení a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže hospodaření České pošty za posledních deset let. Schůze by se mohla konat ještě v září.