Státní zástupce obžaloval zdravotní sestru z Rumburku ze šesti vražd

Státní zástupce obžaloval bývalou zdravotní sestru z Lužické nemocnice v Rumburku za šest vražd pacientů. Žena měla pacienty zabíjet podáním vysoké dávky draslíku, který způsoboval srdeční arytmii a následně zástavu srdce. Hrozí jí až doživotní vězení.

„Obžaloba z šestinásobné vraždy byla podána dnes v odpoledních hodinách, a to v plném rozsahu tak, jak byl návrh doručen policií,“ řekl pro ČT Jan Jakovec, tiskový mluvčí Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Padesátiletou zdravotní sestru policie obvinila z vraždy loni v srpnu. Po prozkoumání dalších 11 podezřelých úmrtí v Lužické nemocnici pak kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět případů a od té doby je žena ve vazbě.

Zdravotní sestra měla vraždit již od roku 2010. Zprvu se hovořilo i o variantě, že prováděla eutanazii, a tedy byl v jejím konání dobrý úmysl. Vyšetřování však tuto variantu vyloučilo. „Podle důkazů, které máme k dispozici, jednala s určitým rozmyslem, je tam určitá forma přípravy. Navíc jsme shledali zvlášť zavrženíhodné pohnutky, protože se skutků dopustila na nemocných, nemohoucích obětech,“ řekl již dříve státní zástupce František Stibor.

Výběr událostí kolem podezření z vražd v Rumburku

6. června 2014 - V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá pacientka. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu.

22. srpna 2014 - V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy už bývalou zdravotní sestru, padesátiletou Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů.

23. srpna 2014 - Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky.

25. srpna 2014 - Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici.

3. září 2014 - Státní zástupce Jakovec řekl Mladé frontě Dnes, že obviněná podle policie neprováděla eutanazii.

16. září 2014 - Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl a kroky managementu nemocnice označil za účelové.

29. září 2014 - Obviněná byla propuštěna z vazby.

26. listopadu 2014 - Policie obvinila bývalou sestru z vražd dalších pěti pacientů. Státní zástupce podal návrh na vzetí ženy do vazby, protože se obával toho, že by obviněná mohla utéct. Ústecký okresní soud poté poslal Marešovou do vazby.

13. března 2015 - Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku a podala státnímu zástupci návrh na obžalobu Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem. Marešové hrozí až doživotní trest.