U lékaře budeme i nadále platit regulační poplatky

Praha - Lidé budou nadále platit u lékařů. Ústavní soud odmítl návrh na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí včetně diskutovaných poplatků. Soudci rozhodli těsnou nadpoloviční většinou. Sedm soudců, mezi nimi i předseda soudu Pavel Rychetský a Eliška Wagnerová, bylo proti a podle zákona si vyhradilo odlišná stanoviska. Ze zdůvodnění vyplývá, že reformy zdravotnictví jsou v kompetenci zákonodárců a že se soudci rozhodli přistoupit k problematice spíše zdrženlivě. Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu tak znamená, že lékaři a nemocnice budou i nadále vybírat od pacientů poplatky.

Ústavní soud se přiklonil ke stanovisku zdrženlivosti a minimalizace zásahu. Podle soudce Stanislava Balíka není Ústavní soud rozhodcem v politických záležitostech a není ani třetí komorou parlamentu. Posuzuje jen ústavnost napadených ustanovení, nikoliv jejich věcnou správnost či to, zda řešení problému zvolené zákonodárcem je nejideálnější. „Dospěli jsme k závěru, že základní právo dané článkem 31 Listiny nebylo ve své podstatě zásadně narušeno,“ komentoval pro ČT verdikt soudce Balík s tím, že zdravotní péče dle soudců zůstala dostupnou.

Očekávané rozhodnutí o zdravotnické části vládní reformy mělo padnout původně již v dubnu, kdy soud návrh opozičních politiků na její zrušení projednával. Po výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka soud svůj verdikt však odložil na neurčito. Více než půlroční zkoumání reformy rozdělené na tři tematické bloky dneškem končí. Soudci z celého komplexu změn napříč právním řádem zrušili jen část ustanovení, podle kterého lidé nedostávali za první tři dny choroby nemocenskou.

Rozhodnutí i nadále rozděluje lékaře i veřejnost

Dnešní rozhodnutí stále rozděluje politiky, lékaře i pacienty. Zatímco ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a praktičtí doktoři ho vítají, Svaz pacientů, lékařská komora a opoziční poslanci ho kritizují.

Julínek rozhodnutí soudců označil za dobrou zprávu pro pacienty. „Není důvod práskat šampaňské, je důvod mít radost z toho, že Ústavní soud rozhodl, jak rozhodl,“ řekl dnes novinářům ministr. Podle něj soudci ministerstvo a vládu „fakticky zavázali“ k tomu, aby dál pokračovaly v reformách.

„Ministr Julínek lékaře ignoruje a odmítá naše výhrady k systému výběru, který je nejasociálnější v Evropě. Lékaře zatěžuje zbytečnou administrativou. Pacienti budou ale dál platit, protože jim hrozí exekuce, lékaři vybírat, protože jim hrozí pokuty,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotku rozhodnutí soudu zklamalo. „Jsem přesvědčen o tom, že ta úprava je skutečně velmi sporná. Nicméně rozhodnutí Ústavního soudu je nutné respektovat,“ řekl. Sobotka dodal, že pokud se sociální demokracie dostane po volbách v roce 2010 k moci, poplatky plošně zruší. „Naším cílem je plošné zrušení poplatků nejpozději v roce 2010,“ dodal.

Poplatky u lékaře - klíčový bod zdravotnické části reformy

Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Existuje řada výjimek a úlev, o dalších se jedná.

K dalším důležitým bodům zdravotnické části reformy patří změny v hospodaření s léky. Ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění nově stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, dosud určovalo ceny ministerstvo financí a úhrady ministerstvo zdravotnictví. Základem pro ceny léku jsou nejnižší ceny přípravku v EU. Lékárna může vydat na požádání jiný lék se stejnou účinnou látkou

Regulační poplatky nevadí jen opozici

Podle kritiků reforem jsou poplatky neústavní. Upozorňovali především na článek Listiny základních práv a svobod, podle kterého „občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon“. Podle vlády jsou reformy v souladu s ústavou a prospěly jak pacientům, tak hospodářství.

Spory kvůli regulačním poplatkům panují ale i mezi koaličními stranami. Lidovci a zelení vznesli návrhy na zrušení poplatků pro děti v předškolním věku a důchodce starší sedmdesáti let. Případné změny systému projednává také zdravotnická komise koaličních expertů, která by se znovu měla sejít v červnu.

Vybírání poplatků
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24