Pražský dopravní podnik chce zavést mobilní peněženku

Praha - Dopravní podnik hlavního města chce zavést novou službu, která umožní platit jízdné pomocí mobilního telefonu, uvedl tiskový mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Projekt mobilní peněženky, virtuálního účtu, ze kterého se odečítají peníze za jízdné, začne fungovat nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Jako první v zemi spustili projekt elektronické peněženky DZone v Českých Budějovicích.

Na rozdíl od služby, díky níž je možné zaplatit za jízdenku pomocí SMS, půjde přes mobilní peněženku koupit nejen lístek za 26 korun, ale také jednodenní, třídenní a třicetidenní jízdné, a to za běžnou cenu.

Od 4. května můžou mobilní peněženku používat lidé v Českých Budějovicích. Pomocí mobilu je tam možné platit za parkování nebo jízdné v městské hromadné dopravě, systém tak částečně nahrazuje kreditní karty. Podmínkou využití elektronické peněženky je ale vlastnictví mobilu s aktivovaným tarifem pro internet. Různé verze elektronických peněženek v Evropě i Česku běžně fungují. V Praze se zatím nepočítá s možností platby za parkování.

Používání mobilní peněženky pasažéra nebude nic stát. Objednání aplikace přes SMS stojí šest korun, na internetu je možné stáhnout ji zdarma.