Protikorupční policie prošetřuje udělování víz na Ukrajině

Praha - Protikorupční policie prověřuje udělování víz na konzulátu v ukrajinském Lvově. Aby si totiž Ukrajinci domluvili schůzku, museli se telefonicky objednávat přes call centrum a poplatky za telefon šly do kapsy soukromé firmě z Česka. Uvedl to server Aktuálně. V této souvislosti by se prý do hledáčku detektivů mohl dostat i velvyslanec Jaroslav Bašta a bývalý generální konzul Ladislav Hradil. Policie začala případ prověřovat minulý týden, teď zkoumá, zda se někdo nedopustil korupčního jednání a kdo všechno v případu figuruje.

„Jakou roli v tom hrál přímo velvyslanec, není vůbec jasné. Minimálně ale jeho chyba spočívala v tom, že podcenil celou situaci. V jiné situaci je pan Hradil, který o tom musel přímo vědět,“ řekl serveru diplomatický zdroj. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek odmítl případ komentovat.   

Lvovské call centrum fungovalo od června loňského roku do letošního ledna. Nová pravidla při získávání víz tehdy konzulát zdůvodňoval nezvladatelným náporem žadatelů. Za povinnou registraci přes call centrum žadatelé o vízum platili 310 korun a všechny peníze inkasovala soukromá společnost Jihomoravská provozní, která byla vybrána bez výběrového řízení, uvedl server.   

V čele firmy stojí podle obchodního rejstříku zlínský podnikatel Vlastimil Valenta, dlouholetý přítel ukrajinského velvyslance Bašty. Bašta se ale už dříve bránil tím, že Valenta do firmy vstoupil až později, kdy už byl systém spuštěn. Kdo je majitelem firmy, není zřejmé, protože společnost má akcie na majitele.

Česká televize nedávno odvysílala zprávu, podle níž kvůli telefonickému
objednávání požaduje po České republice odškodnění 161 Ukrajinců. Jejich
žalobou se bude zabývat pražský městský soud.