Vláda schválila 1,5 miliardy na investice ve zdravotnictví

Praha - Vláda souhlasila s poskytnutím 1,5 miliardy korun na strategické investice ve zdravotnictví. Dostat je má devět nemocnic na celkem 11 projektů. Peníze z bývalého Fondu národního majetku mají dostat fakultní nemocnice v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě, pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT). Premiér Fischer na tiskové konferenci upřesnil, že vláda bude na konci dubna jednat s Asociací krajů, kde chce s hejtmany probrat podrobnosti. Těm se totiž nelíbí, že do nemocnic spravovaných kraji nepůjde ani koruna.

Konkrétně vláda plánuje přispět například na rekonstrukci a modernizaci dětské části pražské Fakultní nemocnice Motol 421 miliony, na vybudování brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu ve Fakultní nemocnici U sv. Anny, na rekonstrukci traumatologie, urgentního příjmu a vybudování jednotky intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitační kliniky (ARK) ve Fakultní nemocnici v Ostravě nebo na modernizaci radioterapeutického pracoviště onkologické kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc.   

„Jsou to skutečně centrální priority,“ řekl Fischer o vybraných nemocnicích. Připomněl, že některé z investic jsou tak „supernaléhavé“, že v případě jejich odložení by byl ohrožen chod těchto zařízení. „Na to by mohla šeredně doplatit nejen ta zařízení, ale i jejich pacienti,“ podotkl Fischer. Reagoval tak na kritiku ČSSD, že vláda rozděluje peníze krátce před volbami.

Video Reportáž Markéty Hýlové
video

Reportáž Markéty Hýlové

Reportáž Markéty Hýlové

U, 29.3.

Tisková konference po jednání vlády

Předseda Asociace krajů Michal Hašek:

„Jde o to, aby byly srovnatelné podmínky pro nemocnice financované státem a zařízení financovaná kraji. Oboje jsou nemocnice veřejné a pacient nezkoumá, jestli ho záchranka veze do nemocnice, kterou zřizuje ministerstvo, nebo konkrétní kraj.“

V souvislosti s návrhem investic se objevily spekulace o rozprodeji areálu na lukrativních pozemcích u Karlova náměstí a přesunu Všeobecné fakultní nemocnice mimo centrum. Ministerstvo zdravotnictví i nemocnice to ale popřely. Jednání o investici 40 milionů korun na projekt a přípravné práce se týkají výstavby nové budovy v hlavním areálu VFN. Se stěhováním nebo jakýmkoli útlumem v hlavním areálu na Karlově náměstí a v areálech navazujících se nepočítá, a tudíž se v této oblasti nebudou uvolňovat ani žádné parcely, uvedlo ministerstvo.