Vláda schválila 1,5 miliardy na investice ve zdravotnictví

Praha - Vláda souhlasila s poskytnutím 1,5 miliardy korun na strategické investice ve zdravotnictví. Dostat je má devět nemocnic na celkem 11 projektů. Peníze z bývalého Fondu národního majetku mají dostat fakultní nemocnice v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě, pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT). Premiér Fischer na tiskové konferenci upřesnil, že vláda bude na konci dubna jednat s Asociací krajů, kde chce s hejtmany probrat podrobnosti. Těm se totiž nelíbí, že do nemocnic spravovaných kraji nepůjde ani koruna.

Konkrétně vláda plánuje přispět například na rekonstrukci a modernizaci dětské části pražské Fakultní nemocnice Motol 421 miliony, na vybudování brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu ve Fakultní nemocnici U sv. Anny, na rekonstrukci traumatologie, urgentního příjmu a vybudování jednotky intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitační kliniky (ARK) ve Fakultní nemocnici v Ostravě nebo na modernizaci radioterapeutického pracoviště onkologické kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc.   

„Jsou to skutečně centrální priority,“ řekl Fischer o vybraných nemocnicích. Připomněl, že některé z investic jsou tak „supernaléhavé“, že v případě jejich odložení by byl ohrožen chod těchto zařízení. „Na to by mohla šeredně doplatit nejen ta zařízení, ale i jejich pacienti,“ podotkl Fischer. Reagoval tak na kritiku ČSSD, že vláda rozděluje peníze krátce před volbami.

Video Reportáž Markéty Hýlové
video

Reportáž Markéty Hýlové

Předseda Asociace krajů Michal Hašek:

„Jde o to, aby byly srovnatelné podmínky pro nemocnice financované státem a zařízení financovaná kraji. Oboje jsou nemocnice veřejné a pacient nezkoumá, jestli ho záchranka veze do nemocnice, kterou zřizuje ministerstvo, nebo konkrétní kraj.“

V souvislosti s návrhem investic se objevily spekulace o rozprodeji areálu na lukrativních pozemcích u Karlova náměstí a přesunu Všeobecné fakultní nemocnice mimo centrum. Ministerstvo zdravotnictví i nemocnice to ale popřely. Jednání o investici 40 milionů korun na projekt a přípravné práce se týkají výstavby nové budovy v hlavním areálu VFN. Se stěhováním nebo jakýmkoli útlumem v hlavním areálu na Karlově náměstí a v areálech navazujících se nepočítá, a tudíž se v této oblasti nebudou uvolňovat ani žádné parcely, uvedlo ministerstvo.