Sociální demokrat žaluje vlastní stranu kvůli dluhům za kampaň

Praha - Sociální demokrat Pavel Imriš z Brna podal žalobu na ČSSD a žádá, aby vedení strany nemohlo nakládat s majetkem. Chce také zjistit, kolik strana dluží za jarní kampaň. Oficiální čísla se totiž zásadně liší od odhadů. Hlavní důvod, proč žalobu Imriš podal, je stav účetnictví ČSSD.

Jak uvádí Mladá fronta Dnes (MfD), nelíbí se mu, že předsednictvo strany schválilo zastavení budovy sousedící s pražským Lidovým domem firmě Fio. Na oplátku získali socialisté od záložny 180 milionů korun na předvolební kampaň. „Předsednictvo na to nemělo právo. Musela by to schválit celá ČSSD, tedy delegáti celostátního sjezdu strany,“ soudí Imriš. Odkázal zároveň na stranické stanovy, které nepřipouštějí „snižování hodnoty majetku“.

Zástava budovy je podle něj riziková a hrozí propadnutí majetku. Navíc neexistuje žádný kvalifikovaný odhad ceny, jímž sociální demokraté ručí za půjčku na kampaň, dodal. „Podle našich právních zástupců zase neexistuje důvod, aby soud podobnému návrhu vyhověl,“ uvedl tajemník ČSSD Jiří Havlíček. Rozhodnutí leží v rukou Obvodního soudu v Praze 1.

Podle brněnských sociálních demokratů je Imriš „známý notorický stěžovatel“, uvedl deník. Kdyby mu soud vyhověl, mohlo by se podle MfD stát, že vedení ČSSD nebude moci nakládat se stranickými budovami a pozemky, musel by to schválit sjezd. Jeho žaloba by přitom nemusela být poslední. Uvažují o ní i další členové strany. Také oni chtějí vědět, kolik ČSSD zaplatila za kampaň.

Není totiž jasné, kolik strana za jarní kampaň utratila. Oficiálně se mluví o více než třech stovkách milionů korun. Uvnitř strany však kolují informace, že to mohlo být až 800 milionů korun, a strana se proto topí v dluzích.

Počítání peněz
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24