V Náchodě lidé opět blokovali dopravu, stále chtějí obchvat

Náchod - Dopravní provoz v Náchodě opět po měsíci ochromila blokáda. Byla ohlášena na 16. hodinu, začala ale asi o čtvrt hodiny později. Náchodští zastavili provoz na hlavní silnici z Hradce Králové do polského Kladska, když nepřetržitě přecházeli po přechodech kolem okružní křižovatky u Slávie. Protestní akci uspořádalo sdružení Obchvat Náchoda. Chtělo tak upozornit na zásadní dopravní problém, který řeší každý den obyvatelé města. To má v Královéhradeckém kraji největší dopravní zátěž. Ulevit by mu mohl právě obchvat, o jehož výstavbu místní usilují. Dvacetiminutovou blokádou na sebe sdružení Obchvat Náchoda tak upozornilo už podruhé po pěti týdnech.

„Ideální by bylo vytvoření kolony až před ministerstvo dopravy v Praze. Dnes bych doplnil i o Poslaneckou sněmovnu, která by měla vytvořit kvalitní zákony umožňující zrychlení příprav staveb, výkupů pozemků a odstranit neoprávněné obstrukce různých spolků,“ řekl předseda občanského sdružení Obchvat Náchoda Jan Chaloupka. Podobně jako při předchozí blokádě v září řidiči čekali na uvolnění průtahu, aniž by projevovali výraznější emoce – ačkoli sami nemohli za to, že obchvat Náchoda stále není hotov. Vynucené pauzy využili řidiči například ke svačině.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Občanské sdružení se vytrvale se svými žádostmi o řešení problému obrací na ministerstvo dopravy a hygienika. Zatím ale bez většího úspěchu. Kamiony obtěžují místní už řadu let. V roce 2003 jich tam za hodinu projelo 14, o pět let později to už byla stovka.

Se situací ve městě jsou nespokojeni také autobusoví dopravci a jejich cestující. Každodenní kolony dělají z jízdních řádů bezcenné cáry papíru. „Autobusy od Nového Města nad Metují a České Skalice nabírají v některých časových obdobích až 30minutové zpoždění,“ uvedl Denis Sitora ze společnosti OREDO, která v regionu organizuje integrovanou dopravu. Podle řidičů přitom není možné se zácpami počítat – někdy se tvoří nárazově, v jiných dnech je Náchod ucpán auty nepřetržitě.

Podle všeho prostesty ani stížnosti autobusových dopravců nic nezmění. Ministerstvo dopravy totiž tvrdí, že nemá na stavbu peníze. „Situace v Náchodě nás netěší. Podobné problémy jsou ve všech regionech,“ upozornil v září mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.