Pražské náměstí Republiky zaplnila korupce

Praha – Na pražském náměstí Republiky je až do 15. června k vidění putovní výstava Korupce po Česku aneb Co je doma, to se počítá, která představuje dvacet největších tuzemských korupčních kauz od roku 1989 až do současnosti. Texty o jednotlivých případech vytvořili zástupci obecně prospěšné společnosti Respekt institut a Jaroslav Spurný (časopis Respekt).

Kauzy jsou představeny na několika velkoformátových panelech, texty doprovází dobové fotografie nebo vtipné ilustrace Pavla Reisenauera. Autoři výstavy chtěli korupční kauzy přiblížit široké veřejnosti, a také ukázat, jak jednotlivé případy dopadly. Kromě toho jsou na panelech informace o postupech, kterými se lze proti korupčnímu jednání vymezit, nebo zmínka o existenci protikorupční linky 199.

Úvodní panel připomíná, že Česko se v roce 2010 v mezinárodním výzkumu Transparency International umístilo na 53. místě ze 178 hodnocených států. Loni se protikorupční policie zabývala 86 spisy a stíhala 94 osob. Mezi takzvanou velkou korupci, která je spjata s významnými veřejnými představiteli a velkým byznysem, zařadili autoři kauzy už polozapomenuté – například „Klausovy štiky v rybníku“ nebo „Zemanovy výlety“, nedávno minulé (plzeňská práva, zbohatnutí Stanislava Grosse), či stále aktuální – systém armádních zakázek nebo hospodaření Lesů ČR.

Co je korupce?

Chování, které se odchyluje od formálních povinností veřejné role pro soukromé (osobní, rodinné, skupinové atd.) zájmy, pro finanční nebo statusový zisk, a dále jakékoliv chování, které porušuje pravidla za účelem zvýšení soukromého vlivu (J. S. Nye, 1967)

Autoři výstavy také nabádají, že by lidé měli být aktivními občany a korupci odmítat. Expozici měli lidé možnost zhlédnout už v Liberci nebo v Českých Budějovicích. Po Praze zavítá do Olomouce, v létě pak na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, do Brna a Ostravy.

Výstava Korupce po Česku
Výstava Korupce po Česku
Více fotek
  • Výstava Korupce po Česku autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2570/256973.jpg
  • Výstava Korupce po Česku autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2570/256972.jpg