Pospíšil: Soudci pochybili při udělování povolení k odposlechům

Praha - Osm soudců děčínského okresního soudu podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) pochybilo při udělování povolení sledovat hovory vlivných lidí. Dostatečně neodůvodnili, proč žádosti o výpisy z telefonních čísel vyhověli. Úřad na ně pravděpodobně podá kárné žaloby, řekl dnes novinářům Pospíšil. Ministerstvo prověřovalo povolování sledování hovorů kvůli nedávnému případu varnsdorfského policisty Mariana Hudce. Deník Mladá fronta Dnes uvedl, že kriminalista sledoval například výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, a to kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla.

Zjistila to inspekce ministra vnitra při hloubkové prověrce, podle vyšetřovací verze policista pracoval na zakázku. Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec je získal tak, že čísla vlivných lidí označil jako podezřelá. Nechal si jejich sledování od soudců schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci.

„Soudci ne zcela dodrželi trestní řád,“ prohlásil ministr. Podle něj souhlasili se sledováním hovorů, přestože policista nezdůvodnil, jaká mají čísla k případu vztah. Úřad kontroloval 18 povolení výpisů, která se týkala zhruba 50 čísel. Všechny žádosti podal právě Hudec, všechny vypadaly podle Pospíšila zhruba stejně.

Video Brífink ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila
video

Brífink ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila

Ministerstvo tak udělalo stejnou kontrolu, jakou provedl i Krajský soud v Ústí nad Labem. „Počítáme tedy s tím, že prověrka na severu Čech bude dále pokračovat,“ dodal ministr. Úřad chce také zjistit, proč krajský soud dospěl k opačnému názoru než ministerstvo. Soud minulý týden uvedl, že chyby v rozhodnutích děčínských soudců nenašel. Soudci podle něj nejsou oprávněni zjišťovat, komu číslo, které chtějí kriminalisté sledovat, patří. Prý jen zkoumají důvody, které jim policie předloží. S tím souhlasí i Pospíšil, v daných případech však podle něj policie žádné důvody neposkytla. Pokud není známo, komu telefon patří, musí podle něj vyšetřovatelé uvést, jaký vztah má číslo k případu. Například musí pomocí výpisů doložit, že na něj často volali podezřelí.

Ministerstvo chystá další prověrky

Ministerstvo kvůli případu chystá další prověrky na náhodně vybraných číslech. Opoziční ČSSD tvrdí, že vinu má i Pospíšil a že nese politickou
odpovědnost. „Neselhal jen onen systém, ale i ten, kdo ho nastavil,“ řekl novinářům stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. Pospíšil se podle něho místo omluvy staví do role ochránce veřejnosti.

Zároveň plánuje novelu trestního řádu, která zpřísní pravidla pro udělování povolení ke sledování telefonních čísel. Omezí například trestné činy, u kterých bude možné výpisy z telefonních čísel dostat. Žádosti by pak měl mít právo podat pouze státní zástupce, nikoli policista. „Novela trestního řádu dále přinese vyrozumění osob, o nichž záznam probíhal, a tyto osoby budou mít možnost požádat soud o přezkoumání zákonnosti záznamu jejich telefonního provozu,“ vysvětlil náměstek pro legislativu František Korbel.