Poslední sbohem Mileně Vostřákové dali blízcí i příznivci

Praha – Členové rodiny a přátelé se dnes ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze rozloučili s Milenou Vostřákovou. Na poslední cestě vyprovodili oblíbenou televizní hlasatelku a pozdější moderátorku, která zemřela 7. července ve věku 77 let. Jménem pozůstalých se s někdejší kolegyní z televizní obrazovky rozloučila Marie Tomsová. Z Československé televize musela oblíbená moderátorka odejít po jediné větě související s okupací Československa v srpnu 1968.

„Zmlkl krásný hlas, ztichl perlivý smích a zhasl úsměv láskyplných očí. Štěstí, radost a veselí odešlo s ní,“ řekla Tomsová ve smutečním projevu. Připomněla, že Milena Vostřáková měla vždycky ráda společnost. Stále chtěla mít někoho z blízkých vedle sebe a cítila odpovědnost za ty, které milovala. Vše přecházela s humorem a nadhledem, dokázala pokaždé s elánem začínat znovu a znovu, dodala.

Smuteční obřad zahájily tóny Měsíční sonáty. Mezi přítomnými byly například její někdejší kolegyně Kamila Moučková, Jaroslava Panýrková, Marie Retková, Hana Heřmánková a Saskia Burešová. Přišli také Alexander Hemala, zpěváci Josef Zíma, Yvetta Simonová a Petra Černocká, výtvarník Adolf Born, herečka Gabriela Vránová, kapelník Karel Vágner a moderátor Eduard Hrubeš. „Léta jsme spolu vedle sebe pracovaly, nikdy jsem ji neviděla zlou či rozčarovanou,“ řekla Moučková. Zpěvačce Yvettě Simonové se vzpomínalo těžce. „Jsou to ale ty nejkrásnější vzpomínky, pracovaly jsme spolu spoustu let. Milena byla vždycky laskavá a vstřícná, moc jsme si rozuměly,“ řekla zpěvačka.

Stačila jedna věta

Do Československé televize Vostřáková nastoupila v roce 1957; odejít musela o dvanáct let později po jediné větě související s okupací Československa v srpnu 1968. Po vítězném hokejovém zápase s mužstvem Sovětského svazu na mistrovství světa v březnu 1969 totiž z obrazovky oznámila, že pije čaj, ale teď si připije vínem, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální.

Údajně tak vyvolala protisovětské vášně, za což byla potrestána totálním zákazem vystupování na veřejnosti. Z populární televizní hvězdy se stala asistentka, která vařila kávu, sháněla hercům ramínka na šaty a chodila pro účinkující do vrátnice. „Já jsem tenkrát za tu práci byla velmi vděčná, protože kdybych tehdy odešla, což vedení televize chtělo, tak bych nedostala žádnou práci,“ uvedla Vostřáková v pořadu ČT 13. komnata. Až v 80. letech začala konferovat program Milana Chladila a Yvetty Simonové. Její návrat na obrazovku v roce 1990 s pomocí Saskie Burešové byl velkou slávou, po několika letech se této práce vzdala definitivně.

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

Milena Vostřáková se narodila 2. března 1934. V roce 1959 debutovala na filmovém plátně, když ztvárnila roli zpěvačky ve snímku Jiřího Krejčíka Probuzení. V roce 1964 hrála také v komedii Františka Filipa Tři chlapi po roce a po listopadu 1989 ji Milan Šteindler obsadil do televizního filmu Maestro. Moderovala Dámský klub na Frekvenci 1, její hlas byl slyšet ze stanice Praha Českého rozhlasu, uváděla kulturní akce či módní přehlídky. S kolegyněmi připravovala stolní kalendáře s recepty známých osobností. Smuteční hosté na ni dnes vzpomínali jako na elánem nabitou ženu, vždy upravenou, zářící a usměvavou. Řídila se rčením, že proti narození a smrti není léků – a v mezidobí si má člověk zachovat radost.