Brutální vražda v Hulíně: Soud zpřísnil trest na 25 let

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zpřísnil trest Lukáši Kopeckému za brutální vraždu devatenáctileté dívky v Hulíně na Kroměřížsku a poslal ho do vězení na 25 let. Vyhověl tak odvolání státního zástupce, který přísnější trest požadoval. Zlínský krajský soud uložil muži loni v prosinci trest 22,5 roku vězení. Proti verdiktu se odvolal i obžalovaný, vrchní soud jeho odvolání zamítl. Odsouzený svoji milenku škrtil a pak jí téměř uřízl hlavu.

Podle obžaloby muž ze Zlína dívku usmrtil v jejím bytě loni v červnu. Osudné noci 9. června 2011 přišel do jejího bytu, kde nejprve měli oboustranně dobrovolný sex. Po hádce ale dívku napadl. Údajně mu řekla, že prozradí jejich milenecký vztah. Mladík ji nejprve udeřil do obličeje. Pak ji několik minut škrtil do doby, kdy si myslel, že je mrtvá. Když po krátké chvíli začala jevit známky života, zasadil jí kuchyňským nožem nejméně sedm hlubokých ran do krku, čímž částečně oddělil hlavu od trupu. Dívka na místě zemřela.

Podle soudu muž jednal zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Na zcela malicherný podnět reagoval neadekvátně. „Škrcení trvalo až několik minut. Poškozená ho podle závěru znalce, kterého jsme dnes vyslechli, musela vnímat značně trýznivě. U obžalovaného je navíc obzvláště ztížená možnost resocializace. Pokud by nebyl delší dobu uvězněn, jeho osobnost by dle znalců směřovala ke kriminální kariéře,“ uvedl předseda senátu Petr Angyalossy. Podle něj má Kopecký nízký práh agresivity, reaguje agresivně na slabé podněty. Podle znalců je emočně nezralý a narcistický.

Obhajoba v odvolání požadovala trest v rozmezí deseti až 14 let. „Nepřiměřeně vysoký trest může obžalovaného demotivovat k nápravě,“ řekl obhájce Miloslav Jančík při přednesu odvolání, které soud nakonec zamítl. „Na přání klienta budeme podávat dovolání,“ reagoval Jančík. Kopecký se dnes u soudu k činu nevyjadřoval, pouze se omluvil rodině.

Po činu se Kopecký podle soudu snažil v bytě smazat své stopy a před odchodem ještě odcizil počítač, který patřil příteli zavražděné. Pak ho prodal v zastavárně. Kromě vraždy jej tak soud uznal vinným i z krádeže. Trestných činů se dopustil ve zkušební době podmíněného trestu také za vydírání.