Policie dopadla Roma podezřelého z mačetového útoku

Nový Bor (Českolipsko) – Policie zadržela Antonína Sinu, jednoho ze dvou uprchlých Romů podezřelých z účasti na loňském mačetovém útoku v baru v Novém Boru na Českolipsku. Podle advokátky Kláry Samkové se Sinu odpoledne v Novém Boru policii vydal sám. Tři z pěti údajných útočníků policie zajistila už krátce po činu. Na útěku je tak nyní pouze jediný, a to Jakub Žiga.

„Jedna z hledaných osob, proti níž byl příkaz k zatčení a evropské zatýkací rozkazy, byla na území České republiky zatčena,“ uvedla státní zástupkyně. O uvalení vazby podle ní bude rozhodovat soud v Liberci zřejmě v pátek.

Samková, která podezřelé z novoborského útoku zastupuje, řekla, že se stíhaný muž policii vydal dobrovolně. „Pan Sinu se plánovaně, za mé spolupráce a spolupráce policie, vydal do rukou policie,“ řekla advokátka a dodala, že podezřelý byl policii předán ve 14:00 a celý průběh byl zadokumentován.

Útok se stal 7. srpna 2011 v baru Pivní pomoc. Incidentu měl předcházet konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří chtěli hrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli. Jeden host údajně jednoho z Romů také udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli a tři zranili.

Obžaloba dosud nebyla podána. Státní zastupitelství ale loni v prosinci v případě čtyř z útočníků rozhodlo, že budou stíháni za pokus o vraždu. Původně byl jejich čin posuzován jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Obviněným hrozí až výjimečný trest.

Novoborský incident na severu Čech zvýšil napětí mezi většinovou společností a tamními Romy. Lidé v Novém Boru na něj zareagovali poklidnou demonstrací, na které násilí odsoudili. Do města ale útok přilákal i Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS), která v Novém Boru uspořádala pochod. Na bezpečnost v ulicích po útoku také začali dohlížet policejní těžkooděnci.