Za probourání brány borské věznice 3 roky vězení

Plzeň - Antonín Šafář, který loni v říjnu proboural vstupní bránu věznice Plzeň-Bory, dostal od plzeňského soudu tři roky vězení. Na stejnou dobu také nesmí usednout za volant. Devětačtyřicetiletý muž, který tehdy téměř s 2,3 promile alkoholu řídil Škodu Octavia, byl odsouzen hlavně za násilí proti orgánu veřejné moci, ale také za ohrožení pod vlivem návykové látky a poškozování cizí věci. Šafář se k rozsudku vyjádří, až ho obdrží písemně, lhůtu na odvolání si ponechal i státní zástupce. 

Šafářovi, který je za ublížení na zdraví ve dvouleté podmínce, hrozil až osmiletý trest. V noci na 6. října se dostal až na dvůr věznice, kde ho zadrželi strážní. Jeho syn si v uvedené věznici odpykával desetiletý trest za pokus o vraždu. Před soudem Šafář uvedl, že neměl v úmyslu se do věznice dobývat. Údajně se chtěl od jednoho známého dozorce dozvědět, jak se daří synovi. Přiznal, že spolu s kamarádem byli silně opilí a že si mnoho nepamatuje. Údajně omylem zařadil zpátečku, vůz neubrzdil a narazil do vysunovacích plastových vrat a prorazil i kovové mříže.

Šafářovu verzi potvrdil také spolujezdec, který nebyl obviněn. Podle vyslechnutých dozorců, které ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni v listopadu vyznamenal za profesionální zásah bez použití zbraní, ale nešlo o omyl řidiče nebo o nehodu, k čemuž se přiklonil i soudce.

Podle soudce se Šafář úmyslně rozjel proti bráně věznice nadvakrát. Při prvním nacouvání prorazil vstupní vrata, následně vyjel z vjezdové brány, poté se ze vzdálenosti asi 20 až 30 metrů znovu se zařazenou zpátečkou řítil velkou rychlostí proti železným mřížím, jež prorazil. Soud označil rozjetý vůz za zbraň. O tom, že podnapilý Šafář věděl, co dělá, svědčí také to, že se do Plzně vydal na dvacetikilometrovou cestu z chaty v Pňovanech. Že se chce setkat se synem sice u soudu popřel, ale doznal se k tomu v přípravném řízení a také ihned po činu příslušníkům ostrahy. Šafář byl vůči nim verbálně agresivní a nespolupracoval ani s policií.

Soudce označil jednání za „poměrně naivní“, kterého by se bez alkoholu zřejmě nedopustil. Za polehčující okolnost uznal, že už obžalovaný uhradil škodu způsobenou na půjčeném vozidle i z větší části škody vězeňské službě. Podle Šafářova obhájce už zaplatil opravu vrat, která podle věznice dosáhla 65 000 korun. Jako sporné označil obhájce náklady na další příslušníky vězeňské stráže; soudce uvedl, že jich bylo povoláno na místo činu 27.

Věznice se má dočkat nového vjezdu

Soud dnes Šafářovi zakázal také na tři roky řídit motorová vozidla. Podmíněný trest za ublížení na zdraví dostal Šafář za to, že v létě 2006 na své chatě téměř uškrtil sedmnáctiletého mladíka při sexuálních hrátkách ve třech. Šafářova syna odsoudil krajský soud na deset let předloni v červnu za pokus o vraždu. Podle soudu v říjnu 2009 před plzeňským barem řízl nožem do krku pětadvacetiletého muže a mimo jiné mu přetnul hrdelní žílu a několik svalů. Napadený muž přežil díky rychlé odborné lékařské péči. Šafář byl tehdy silně opilý.

Podle listopadového slibu ministra spravedlnosti se má v plzeňské věznici do pololetí vybudovat nový vjezd za deset milionů korun. S jeho rekonstrukcí se počítalo, říjnová událost ji ale urychlila. Nové úpravy, které mají rozšířit vjezd a vybudovat masivnější vstupní vrata, zahrnují také rekonstrukci vstupních prostor a zázemí pro službu. Dokončí se tak celkové zabezpečení věznice.