Extremisté dostali tresty za napadení Romů v Havířově

Ostrava - Skupina pravicových extremistů, kteří v listopadu 2008 napadli v Havířově několik Romů, dnes odešla od Krajského soudu v Ostravě se třemi nepodmíněnými a třemi podmíněnými tresty. Dva ze sedmi obžalovaných stráví ve vězení čtyři roky, jeden tři roky. Další tři dostali tříletý a čtyřletý podmíněný trest. Posledního muže soud zprostil obžaloby. Podle soudkyně se nepotvrdilo, že by se útoků účastnil. Jednoho mladíka útočníci podle obžaloby vážně zranili. Chlapec utrpěl poranění lebky, nyní má mentální problémy a je částečně ochrnutý. Rozsudek není pravomocný. Většina obžalovaných k soudu nepřišla a nevyjádřila se k němu. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Muži byli odsouzeni za rasově motivované těžké ublížení na zdraví. Někteří ve stádiu přípravy, další za pokus. Do vězení by měli jít na čtyři roky Karel Takáč a Michal Šebela. Tříletý trest dostal mladík, jemuž v době útoku ještě nebylo 18 let. Hlavní líčení proto bylo neveřejné. Mladistvý byl při útoku prý nejaktivnější. Jako člen radikálního jádra fanoušků Baníku Ostrava byl už odsouzen za násilnosti na stadionu v Praze a také napadl policisty doprovázející fanoušky ve vlaku. Proto nesmí další dva roky chodit na fotbalové zápasy.

Podle soudkyně v jejich případě nemohly padnout jiné než nepodmíněné tresty. „Způsob útoku byl brutální,“ řekla s tím, že podle obžaloby mohlo jít i o pokus o rasově motivovanou vraždu: „Neprokázalo se ale, že by napadeného Roma chtěli zabít. Svého jednání sami zanechali a podle svědků nepoužili žádné zbraně.“ Další tři odsouzení dostali podmínku. I proto, že žijí řádným životem, založili rodiny a pracují.     

Podle svědků se útoku účastnilo mnohem více lidí. I soudkyně dnes mluvila o tom, že Romy vyjela hledat tři auta. Policistům se ovšem podařilo identifikovat jen posádky dvou z nich. Kdo seděl ve třetím autě, se nepodařilo zjistit. Všichni útočníci byli maskováni kuklami či kapucemi. Někteří byli ozbrojeni holemi a palicemi.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

Skupina pravicových radikálů podle obžaloby začátkem listopadu 2008 napadala Romy, které náhodně potkala. Honili je po celém Havířově. Nejhůře dopadl patnáctiletý mladík, kterého násilníci zbili tak, že nebýt rychlého ošetření, zemřel by. Utrpěl poranění hlavy a následky má dodnes. Jednoho Roma zachránila skupina ukrajinských dělníků, kteří se útočníkům v hotelovém domě postavili. Dalším dvěma se podařilo uprchnout.

Původně bylo v kauze souzeno osm lidí. Ostravský soud už před rokem za rasově motivované těžké ublížení na zdraví třem z osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení. V případě jednoho odsouzeného ale rozsudek už nabyl právní moci, na lavici obžalovaných tak dnes usedlo jen sedm mužů.