Břeclavští Romové tvrdí, že patnáctiletého chlapce nenapadli

Břeclav - Romové z Břeclavi tvrdí, že s brutálním napadením patnáctiletého chlapce nemají nic společného. Podle některých stojí za útokem, který se stal o minulém víkendu, Romové ze Slovenska. Další zase uvádějí, že původ pachatelů nemůže být zatím zcela zřejmý. Všichni se shodují v tom, že se jim kvůli incidentu nyní žije v Břeclavi špatně. V ulicích a obchodech prý cítí nenávist ostatních obyvatel. Vyplývá to z dnešního setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi.

„Romové jsou v šoku, jsou naštvaní, že má celá komunita převzít odpovědnost za jednoho grázlíka, který to udělal. My s ním nechceme být spojovaní. Jsem přesvědčená, že to z místních nikdo nebyl,“ řekla dnes účastnice setkání Alena Gronzíková, která coby Romka působí ve sdružení IQ Roma servis, jehož posláním je pomáhat romské menšině ve městě s problémy.

Dnešní setkání se konalo ve vzrušené atmosféře v evangelickém kostele na náměstí Svobody. Starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) s velitelem strážníků Stanislavem Hrdličkou nejprve vysvětlili, proč nebyla plánovaná nedělní demonstrace na podporu zbitého chlapce zakázána. K popisu toho, jak nedělní akce technicky ovlivní komunitu Romů, se ale dostal až po dlouhé přestávce. 

V neděli projdou Břeclaví přátelé zbitého chlapce, Romové se hájí

Vznikla totiž velmi emotivní atmosféra, v níž Romové jeden přes druhého tvrdili, že jsou mylně spojováni s útokem, a že se údajně kriminalisté snaží nátlakem některé chlapce přimět k tomu, aby se k činu přiznali. Ze sálu zazněly i hrozby, že si případné útoky extremistů nenechají líbit. Pak se přibližně polovina nahněvaného osazenstva zvedla a kostel opustila. Starosta Ryšavý při setkání uvedl, že pachatelé brutálního útoku musí být co nejdříve vypátráni a potrestáni. Připomněl, že opakovaně vyzval veřejnost, aby nestupňovala napětí a nezapojovala se do akcí extremistů proti Romům. 

V neděli by Břeclaví mělo projít až 2 000 lidí. Sejdou se před hlavním železničním nádražím, od něhož pak ve 13:00 vyjdou na náměstí TGM. Z něj jejich trasa povede zpět. Zcela se vyhne všem oblastem obývaným Romy. Těch je ve městě asi 500 až 600. Půjde o společnou akci přátel zbitého chlapce a krajně radikálního uskupení Dělnická mládež (DM), které je provázáno s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Dorazí i její předseda Tomáš Vandas. Původně se měly akce konat odděleně, ale pořadatelé si vybrali stejné prostory pro jejich uspořádání. Pak se proto z organizačních důvodů domluvili na tom, že je spojí.


Starosta se domnívá, že by se občané Břeclavi, kteří netouží vyvolávat nenávist vůči Romům, mohli v pochodu zcela oddělit od radikálů a dát tím najevo, že nelze vinit z útoku na hocha všechny Romy. Na akci se již připravuje policie. Radikálové by do míst, na nichž žijí Romové, neměli proniknout. Jde o jedenáct ulic a dvě náměstí.