Národní socialisté ladili program před krajskými volbami

Praha – Strana Národní socialisté - levice 21. století na konferenci v pražském Obecním domě ladí program i personální obsazení pro podzimní krajské volby. Hlavním bodem programu sobotní programové konference byla kromě obecných priorit také diskuze nad tím, jak dostat do volebního klání i nezávislé osobnosti. Podle předsedy Jiřího Paroubka strana představí lídry kandidátek 24. června, celkovou podobu pak vyřeší v průběhu července. V současnosti mají Národní socialisté podporu pro sněmovní volby zhruba 3 procenta, mohli by však dosáhnout až na 8 až 10 procent, dodal Paroubek.

Předseda národních socialistů v úvodním projevu konference zdůraznil, že strana začala s krajskou předvolební kampaní už na konci května. V následujících týdnech chce Paroubek hlavně využívat kontaktních výjezdů do jednotlivých krajů. Kromě nich sází také na billboardy, letáky nebo inzeráty. „Podzim je pro nás mezikrokem k jinému, většímu cíli, k volbám do Poslanecké sněmovny,“ sdělil během proslovu. Sám prý hodlá kandidovat na ústeckého hejtmana.

Konference národních socialistů se nesla ve jménu kritiky vládních reforem, boje s korupcí nebo zdravotnictví. Právě tyto témata mají být pro budoucí lídry krajských kandidátek hlavním vodítkem jejich programu. Sami si z nich poté určí okruhy, které trápí jejich kraj nejvíce. Strana LEV 21 má prý v současnosti 1 100 členů, jejich počet by ale během roku mohl vzrůst na 3 až 4 tisíce členů.

Peníze na kampaň bude LEV 21 sbírat od sponzorů i samotných kandidátů. „Já bych to odhadl někde mezi 10, 20 miliony, pokud budeme mít 30 milionů, tak to bude ideální,“ uvedl Paroubek.


Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek vyjednával o spolupráci na nové straně s Českou stranou národních socialistů 2005 od loňského jara. Na počátku října Paroubek vystoupil z parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl, a oznámil vytvoření nové strany, se kterou se stávající národní socialisté sloučili. Spolupracuje například s poslanci Jiřím Šlégrem nebo Jaroslavem Škárkou. Finanční podporu mu zaštítil severočeský podnikatel a Paroubkův blízký přítel Petr Benda.

Podle listopadového průzkumu deníku Právo by Paroubkovu stranu „určitě“ volila tři procenta voličů, dalších šestnáct procent o tom uvažuje. Paroubek chce útočit hlavně na současnou vládu. Podle již zmiňovaného průzkumu tady totiž existuje dvaatřicet procent lidí, kteří by na politické scéně rádi viděli další levicovou stranu.

Video Volební přípravy u Národních socialistů - LEV 21
video

Volební přípravy u Národních socialistů - LEV 21

Volební přípravy u Národních socialistů - LEV 21

U: 9.6.2012

LEV 21 vzhlíží k volbám optimisticky